متاورس چیست؟ زندگی در دنیای متاورس

متاورس پیوند بین دنیای فیزیکی با زندگی دیجیتال است و به نوعی دنیای آینده اینترنت است. 

متاورسیکی از بهترین مثال ها برای دنیای متاورس فیلم "بازیکن شماره یک آماده" به کارگردانی استیون اسپیلبرگ است. البته در این فیلم کنترل کل دنیا تنها در دست یک شرکت است در حالی که در دنیای متاورس واقعی شاهد دنیایی خواهیم بود که در اختیار هیچ شرکت و یا نهادی نیست.

این دنیا از طریق عینک های واقعیت افزوده و یا گوشی های موبایل در دسترس خواهد بود. 

تا حدی صحبت کردن درباره متاورس شبیه به صحبت درباره معنای اینترنت در دهه 1970 است. در آن زمان هم کلیاتی در مورد اینترنت مطرح بود اما هیچ کس واقعا نمیدانست واقعیت در آینده چگونه خواهد بود. از طرفی تبلیغات بازاریابی زیادی در زمینه ایده متاورس وجود دارد.

مفهوم اصلی متاورس

متورس را میتوان به عنوان یک محیط دیجیتال شبیه سازی شده تعریف کرد که از واقعیت افزوده AR و واقعیت مجازی VR و بلاک چین به همراه مفاهیمی از رسانه های اجتماعی برای ایجاد فضاهایی برای تعامل غنی با کاربر با تقلید از دنیای واقعی استفاده میکند.

به فیلم Ready Player One فکر کنید. اما در دسترس تر و عملی تر. رسانه های اجتماعی را همانطور که امروز وجود دارد اما یکپارچه تر و فراگیر تر در نظر بگیرید. مفهوم متاورس که اخیرا با تغییر نام فیس بوک به عنوان متا به جریان اصلی تبدیل شده است و نحوه زندگی ما در جهان اطراف را تغییر خواهد داد.

این چندین پیامد دارد:

  • علاوه بر فضاهای دیجیتالی دو بعدی ، کاربران اکنون واقعیتی فراگیر خواهد داشت که گهگاه میتوانند در آن ساکن شوند.
  • سازندگان و طراحان محتوا ( به ویژه متخصصان مدل سازی سه بعدی و ساخت دنیای واقعیت مجازی) میتوانند انتظار فرصت های جدیدی را در راه پیش رو داشته باشند.
  • متاورس دنیای اقتصاد جدیدی را باز میکند که در آن میتوان ثروت را با استفاده از ارزی متمایز اما مرتبط با دنیای واقعی ایجاد کرد ، داد و ستد کرد و افزایش داد.
  • نگرانی هایی در مورد حریم خصوصی داده ها ، امنیت ، تنوع و رفتار کاربران وجود دارد. در واقع همان مشکلات دنیای واقعی که ممکن است در فضای مجازی نیز وارد شود.

باید منتظر بمانیم و ببینیم فیس بوک چگونه برای این موارد برنامه ریزی میکند تا به این چالش ها و فرصت ها رسیدگی و عمل کند.

تاریخچه متاورس

در حالی که ممکن است اصطلاح متاورس ممکن است برای بسیاری جدید باشد اما تقریبا سه دهه است که به عنوان یک مفهوم وجود دارد. نیل استفنسون ، نویسنده آمریکایی داستان های علمی تخیلی ، متاورس را در رمان خود با نام Snow Crash در سال 1992 معرفی کرد. در این رمان کاربران از متاورس به عنوان فراری از دنیای آینده نگر و عمدتا دیستوپیاپی استفاده میکند.

در طول سی سال گذشته این صنعت پایه های یک متاورس واقعی را آجر به آجر گذاشته است. هدست های واقعیت مجازی ارگونومیک تر و مقرون به صرفه تر شده است. ضریب نفوذ اینترنت به طور پیشرفته افزایش یافته . محبوبیت بازی های آنلاین که اغلب به سطح مسابقات میرسد و امکان ایجاد دارایی های دیجیتال قابل تجارت و حتی املاک دیجیتال را فراهم کرده است.

در واقع فیسبوک اولین شرکتی نیست که در مورد متاروس فکر میکند. استارت آپ Decentraland با سرمایه 25.5 میلیون دلاری پشتیبانی شد و یک سازنده محیط واقعیت مجازی ، آواتارهای قابل تنظیم ، بازاری با قابلیت رمزنگاری ، کیف پول دیجیتال و یک سیستم حاکمیتی در اختیار کاربران قرار میدهد. فیس بوک هم به دنبال ایجاد یک تجربه مشابه است اما تجربه ای که با رسانه های اجتماعی و AR/VR ترکیب شده باشد.

متاورس فیسبوک چیست؟

توضیح فیسبوک در مورد متاورس به شرح زیر است:

متاورس مجموعه ای از فضاهای مجازی است که در آن میتوانید با افراد دیگری در تعامل باشید و به کاوش محیط مشغول باشید. شما میتوانید با دوستان خود وقت بگذارنید ، کار کنید ، بازی کنید ، یاد بگیرید ، خرید کنید و خلق کنید.

پاسخ به سئوالات متداول متاورس

پرسش : چگونه به متاورس دسترسی دارید؟

متاورس فیس بوک هنوز وجود ندارد اما زمانی که کار انجام شود از طریق هدست های واقعیت مجازی و عینک های هوشمند واقعیت افزوده و برنامه های دسکتاپ و موبایل به صورت محدود قابل دسترس خواهد بود.

پرسش : آیا مقرراتی برای متاورس وجود دارد؟

با توجه به این که بیشتر کاربران متاورس را نوجوانان و جوانان تشکیل خواهند داد فیس بوک به دنبال آن است که در مورد تنظیم قوانین فعالیت در متاورس قدم های دقیقی داشته باشد. فیس بوک با چندین موسسه آموزشی و قانونی در حال تبادل اطلاعات است تا از تنظیم قوانین فعالیت در متاورس به بهترین شکل اطمینان حاصل پیدا کند.

پرسش : چه کسی متاورس را اجرا خواهد کرد؟

مارک زاکربرگ در مصاحبه با Verge اظهار داشت که متاورس مانند یک "اینترنت تجسم یافته" خواهد بود که توسط چندین بازیکن غیرمتمرکز اداره میشود. فیسبوک متاروس را اجرا نخواهد کرد.

پرسش : فرصت های تجاری پیرامون متاورس چیست؟

متاورس یک موتور اقتصادی عظیم خواهد بود. فیس بوک انتظار دارد تنها در اتحادیه اروپا ده هزار شغل با مهارت بالا در متاورس جذب شود که عمدتا شامل سازندگان محتوا و استارت آپ های واقعیت مجازی است. 

پرسش : آینده متاورس چیست؟

در حالی که بسیاری در مورد یک نسخه بزرگتر و پیچیده تر از محیط اجتماعی محبوب فیس بوک تردید دارند ، باید توجه داشته باشیم که زمان بندی رشد متاورس بسیار کوتاه خواهد بود. انتظار این است که ادغام شبکه اجتماعی با فعالیت های دیگر در دنیای متاورس آینده اینترنت باشد. پتانسیل زیادی در متاورس وجود دارد که قطعا با گذشت زمان بیشتر خواهد شد.

 

 

نظرات (0)

تا کنون نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟