سئو سایت جوملا

مسلما بالا بردن رتبه سایت نقش مهمی در میزان موفقیت هر وب سایت دارد و به همین علت یکی از مهمترین مسائل برای مدیر هر وب سایت بهینه سازی مناسب صفحات وب سایت برای موتورهای جستجوگر و از همه مهمتر گوگل است.

آموزش سئو جوملادر ادامه به برخی موارد مهم برای بهینه سازی مناسب وب سایت های جوملایی اشاره خواهیم کرد.

استفاده از نام مستعار مناسب برای مطالب و منوهای سایت

اولین مورد برای شناسایی مناسب لینک های وب سایت شما توسط گوگل بهینه سازی لینک آدرس URL صفحات داخلی وب سایت شماست. جوملا به صورت پیشفرض در صورتی که شما برای لینک های وب سایت خود نام مستعار مشخص نکنید از تاریخ ایجاد صفحات و منوها به عنوان نام مستعار Alias استفاده میکند.

پس یکی از موارد مهم در بهینه سازی صفحات و منوهای وب سایت استفاده از نام مستعار مناسب و مرتبط با مطلب است. دقت داشته باشید حتما برای تعریف نام مستعار در جوملا از کاراکترهای انگلیسی و واژه های مرتبط با مطلب استفاده کنید.

مورد دیگری که بایستی در زمان ایجاد نام مستعار به آن توجه داشته باشید خاص بودن نام مستعار برای هر مطلب و منو در سایت است. در واقع زمانی که شما نام مستعاری برای مطلب و یا منو در سایت خود تعریف کردید نبایستی از آن نام مستعار مجددا برای مطلب و یا منوی دیگری استفاده کنید.

برای مشاهده روش تعریف نام مستعار برای منوها و مطالب وب سایت بر روی لینک روبرو کلیک کنید. تعریف نام مستعار در مطالب و منوها

 

تنظیم اطلاعات کلی وب سایت برای گوگل

در زمان جستجو در گوگل نتایج جستجو به صورت سه بخشی برای شما نمایش داده میشود. (مانند شکل زیر)

 روش نمایش نتایج گوگل

در بخش شماره یک عنوان اصلی وب سایت و در بخش شماره دو آدرس صفحه مورد نظر و در انتها نهایتا دو سطر توضیحات.

برای تنظیم این که در زمان نمایش نتیجه در گوگل چه مطالبی نمایش داده شوند بایستی در زمان ایجاد مطالب در جوملا در بخش تنظیمات مربوط به هر مطلب کلمات کلیدی مرتبط با موضوع و همچنین توضیح مختصری در مورد مطلب را درج کنید. همچنین عنوان مطلب شما در بخش شماره یک در زمان نمایش نتایج در گوگل نمایش داده میشود.

برای آشنایی بیشتر با روش تنظیم کلمات کلیدی و همچنین توضیحات برای گوگل بر روی لینک روبرو کلیک کنید. تنظیم کلمات کلیدی گوگل

دقت داشته باشید حتما بخش کلمات کلیدی و توضیحات کلی وب سایت را در بخش مدیریت جوملا تنظیم کنید. برای آشنایی بیشتر با روش تنظیم موارد فوق بر روی لینک روبرو کلیک کنید. تنظیم کلمات کلیدی کلی سایت

 

استفاده از ویژگی تگ برای مرتبط کردن مطالب

با استفاده از ویژگی تگ شما امکان ایجاد ارتباط بین مطالب مرتبط با یک موضوع واحد در جوملا را خواهید داشت. فرض کنید وب سایت شما شامل مطالبی در موضوعات مختلف ورزشی باشد. با استفاده از بخش تگ در مدیریت جوملا شما امکان ساخت تگ های مورد نظر برای هر بخش را به صورت نامحدود در اختیار دارید. مثلا شما تگ های بسکتبال ، فوتبال و والیبال را در بخش مدیریت تگ ایجاد میکنید. حال در زمان ایجاد مطلبی در مورد بسکتبال با مشخص کردن تگ بسکتبال و یا حتی نام بسکتبالیست و یا تیم مورد نظر ، جوملا در زمان کلیک کاربر بر روی تگ مربوطه تمامی مطالبی را که با تگ مورد نظر در سایت منتشر شده اند به صورت لیست نمایش میدهد و کاربر به سایر مطالب مرتبط نیز دسترسی خواهد داشت.

این ویژگی به خوبی لینک های داخلی مرتبط با موضوعات گوناگون را در وب سایت شما ایجاد میکند و در نهایت لینک های داخلی سایت شما نیز در گوگل شناسایی و ایندکس خواهند شد.

 

ایجاد صفحه Landing Page برای صفحات خطای ۴۰۴

در صورتی که گوگل صفحه ای از وب سایت شما به صورت اشتباه ایندکس کرده باشد و یا شما صفحه و یا مطلبی را که توسط گوگل ایندکس شده در سایت خود حذف و یا در حالت عدم نمایش قرار دهید ، کاربر پس از مشاهده نتایج جستجو در گوگل و کلیک بر روی لینک از گوگل به سمت وب سایت شما هدایت شده اما به دلیل حذف مطلب فوق در سایت شما با خطای Page Not Found روبرو میشود. در عین حال گوگل نیز با جمع آوری گزارشات از لینک های این چنینی نسبت به حذف آنها از بانک اطلاعاتی خود اقدام خواهد کرد.

برای جلوگیری از نمایش خطای فوق بایستی در وب سایت خود یک صفحه اصطلاحا لندینگ پیج ایجاد کنید. برای ایجاد صفحه فوق پلاگین های مختلفی در سایت اصلی جوملا بخش دانلود به آدرس https://extensions.joomla.org وجود دارد.

همچنین کامپوننت های سئو جوملا هم با توجه به اهمیت وجود این صفحه برای گوگل پس از نصب نسبت به ایجاد و تنظیم این صفحه در سایت اقدام میکنند.

با استفاده از صفحه لندینگ پیج مناسب شما امکان شناسایی لینک های مرده و هدایت آنها به سمت صفحات صحیح جدید در وب سایت خود را خواهید داشت.

 

ایجاد نقشه سایت Sitemap مناسب برای گوگل

داشتن یک فایل سایت مپ مناسب و استاندارد بر اساس فرمت XML کمک فراوانی به شناسایی مناسب و کامل صفحات وب سایت شما توسط گوگل میکند. کامپوننت ها و پلاگین های متنوعی امکان ایجاد سایت مپ را برای شما فراهم میکنند اما دقت داشته باشید معمولا نسخه های رایگان این وظیفه را به صورت کامل برای تمامی صفحات سایت شما انجام نمیدهند و به شما توصیه میشود از نسخه های تجاری (غیر رایگان) برای این منظور استفاده کنید. برای مشاهده موارد موجود به سایت اصلی جوملا مراجعه کنید.

 

ایجاد حساب کاربری در گوگل وبمستر تولز Google Webmaster Tools

با عضویت رایگان در سیستم گوگل وبمستر تولز شما امکان دریافت راهنمایی از سمت گوگل برای رفع مشکلات و نواقص وب سایت خود را خواهید داشت. برای آشنایی بیشتر با روش عضویت در وبمستر تولز گوگل بر روی لینک روبرو کلیک کنید. آموزش ثبت و معرفی سایت در گوگل وبمستر تولز

 

کلام آخر

رعایت تمامی موارد بالا به معرفی مناسب وب سایت شما به گوگل کمک فراوانی میکنند اما هیچگاه ایجاد مطالب مفید در وب سایت خود را فراموش نکنید. گوگل توجه خاصی به کیفیت مطالب موجود در وب سایت شما دارد پس همیشه سعی کنید با ایجاد بخشی در وب سایت خود (به عنوان مثال مطالب خواندنی) در طول هر هفته نسبت به اضافه کردن مطالب مرتبط با زمینه کاری خود در آن بخش اقدام کنید.

در نگارش مطالب وب سایت خود عینا از مطالب وب سایت های دیگر استفاده نکنید. گوگل در صورت شناسایی کپی مطالب از وب سایت های دیگر این موضوع را به عنوان خطا در وب سایت شما در نظر گرفته و امتیاز منفی برای وب سایت شما ثبت خواهد شد.

 

نظرات (0)

تا کنون نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟