نکات مهم در انتخاب دیتاسنتر

با توجه به بالا رفتن سرعت اتصال اینترنت و همچنین نیاز به بیشتر به ذخیره امن اطلاعات و فایل های مهم امروزه کاربران زیادی تمایل به ذخیره اطلاعات مهم خود بر روی دیتاسنتر های ابری Cloud Server دارند.

دیتاسنتر خوباما سوال اصلی در این میان انتخاب میزبان مناسب برای ذخیره اطلاعات است. در ادامه به ویژگی های مهم یک دیتاسنتر امن و مطمئن اشاره میکنیم.

امنیت شبکه

در سال های اخیر بارها شاهد حمله گروه های سایبری به دیتاسنترهای بزرگ و معروف بودیم که حتی در برخی موارد موفق عمل کرده و اطلاعات مهمی را از سرور به صورت غیرمجاز کپی کردند پس اولین و مهمترین مسئله در انتخاب یک دیتاسنتر مناسب مسئله امنیت است.

دقت داشته باشید مسئله امنیت تنها به حوزه مجازی محدود نیست بلکه حفاظت صحیح فیزیکی محل نگهداری سرورها نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. حتی ساختمان محل نگهداری سرورها نیز بایستی از نظر ساختار کلی و همچنین تهویه مناسب هوا دارای استاندارهای مشخصی باشد.

در کنار امنیت فیزیکی قطعا امنیت مجازی شبکه نیز اهمیت زیادی دارد. برای تامین امنیت مجازی شبکه استفاده از فایروال های بروز و همچنین تنظیمات صحیح شبکه و حق دسترسی از اهمیت زیادی برخوردار است.

تامین نیروی مناسب

مهمترین نیاز یک سرور برق است. دقت کنید میزان مصرف برق یک دیتاسنتر بزرگ بسیار بالاست پس بایستی زیرساخت مناسبی برای تامین برق و همچنین پیش بینی قطعی برق احتمالی در دیتاسنتر وجود داشته باشد. دیتاسنترهای معروف حتی به صورت مجزا در کنار استفاده از UPS امکان تامین برق مجزا را نیز دارا هستند.

کیفیت اتصال و سرعت انتقال بالا

انتقال اطلاعات در سرور با کمک اتصال اینترنت شبکه اصلی صورت میگیرد و با توجه به حجم بالای انتقال اطلاعات استفاده از یک اتصال سریع و با کیفیت بسیار مهم است. اکثر دیتاسنترهای معتبر برای اطمینان از کیفیت بالای اتصال از سیستم های کابل نوری استفاده میکنند و در عین حال برای پیش بینی قطعی احتمالی از سیستم پشتیبان اتصال ماهواره ای نیز بهره میبرند.

کادر فنی مجرب

در کنار تمامی موارد بالا نهایتا استفاده از کادر فنی با تخصص بالا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اهمیت نیروی انسانی متخصص بسیار بالاست و امروزه شرکت ها برای استخدام و تربیت نیروی مناسب هزینه بالایی پرداخت میکنند.

جمع بندی کلی

با توجه به توضیحات بالا استفاده از یک سرور با کیفیت به عوامل زیادی بستگی دارد و رعایت تمامی موارد بالا قطعا هزینه سرویس را نیز بالا خواهد برد. در انتخاب یک دیتاسنتر مناسب بایستی فاکتورهای بالا را در اولویت قرار دهید و هزینه بالای استفاده از یک سرویس دهنده خوب قطعا ارزش پرداخت دارد.

 

نظرات (0)

تا کنون نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟