تفاوت http و https چیست

در کلام ساده Hyper Text Transfer Protocol Secure (HTTPS) یک نسخه امن تر از تبادل اطلاعات نسبت به نسخه HTTP است.

در واقع حرف S در انتهای عبارت HTTPS به مخفف Secure به معنی امن است و در این حالت تبادل اطلاعات بین مرورگر شما و وب سایت مقصد به صورت رمزنگاری شده یا اصطلاحا encrypt صورت میگیرد.

تفاوت HTTP و HTTPS

در زمان تبادل اطلاعات در یک وب سایت عادی HTTP اطلاعات به صورت ساده و بدون رمزنگاری تبادل میشوند و در این حالت در صورتی که شخص ثالثی (مانند یک هکر) پک اطلاعات را به دست آورد تمامی اطلاعات موجود در پک به سادگی در دسترس وی قرار میگیرد اما در یک وب سایت با پروتکل HTTPS اطلاعات پک ها به صورت رمزنگاری شده جابجا میشوند و در صورت لو رفتن پک نیز اطلاعات داخل آن برای شخص ثالث قابل مشاهده نخواهند بود.

پروتکل HTTPS چگونه کار میکند؟

در یک وب سایت مبتنی بر HTTPS از یکی از پروتکل های رمزنگاری SSL (Secure Sockets Layer) و یا TLS (Transport Layer Security) استفاده میشود. هر دو پروتکل فوق با استاندارد 'asymmetric' Public Key Infrastructure (PKI) system نیز معرفی و یکسان سازی میشوند که شامل دو کلید Public و Private است. در واقع Public Key ساخته شده در مقصد تنها توسط Private Key انحصاری قابل بازگشایی است. در واقع در سمت مقصد بایستی حتما کلید اختصاصی از قبل ایجاد شده باشد تا بسته دریافتی قابل بازگشایی و مشاهده باشد.

چگونه متوجه شویم که سایت مقصد از HTTPS استفاده میکند؟

اما نشانه ظاهری یک وب سایت با پروتکل HTTPS نسبت به سایت عادی HTTP چیست؟ تمامی مرورگرهای رایج مانند Internet Explorer, Firefox , Chrome در زمان ورود به یک وب سایت از نوع HTTPS یک آیکون و یا علامت مشخص در کنار سمت چپ آدرس سایت در تب آدرس بار نمایش میدهند که نشان مخصوص وب سایت های HTTPS به شمار میرود.

 آیکون HTTPS در مرورگر

چرا استفاده از HTTPS برای وب سایت مهم است؟

با مطالعه توضیحات بالا متوجه شدید که دسترسی به اطلاعات تبادل شده میان مرورگر و وب سایت مبدا به دلیل استفاده از سیستم plain text به هیچ عنوان امن نیست و همواره اطلاعات در خطر دسترسی افراد ثالث وجود دارد. با توجه به همین مسئله موتورهای جستجوگر مانند گوگل نیز به وب سایت های HTTPS توجه بیشتری نشان داده و این دسته از وب سایت ها را در اولویت بیشتری برای نمایش در نتایج جستحو قرار میدهند و به همین دلیل استفاده از HTTPS علاوه بر بالا بردن امنیت وب سایت در سئو مناسب و کسب نتیجه بهتر در موتورهای جستجو مانند گوگل نیز موثر است.

چگونه برای وب سایت خود HTTPS را فعال کنیم؟

برای فعال سازی HTTPS بایستی لایسنس فوق را خریداری کرده و سپس آن را در اختیار شرکت میزبان هاست وب سایت خود قرار دهید تا فعال شود. به شما توصیه میشود همیشه لایسنس HTTPS را نیز از شرکت میزبان هاست خود خریداری نمایید تا در روند فعال سازی مشکلی به وجود نیاید.

 

نظرات (0)

تا کنون نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟