تفاوت RECAPTCHA V2 و V3

تفاوت اصلی نسخه recaptcha نسخه دو و سه در این است که در نسخه دو کاربر بایستی یک آزمون که معمولا انتخاب صحیح تصاویر است را به درستی انجام دهد تا امکان رفتن به مرحله بعدی مقدور باشد اما در نسخه سه روش اطمینان از هویت کاربر مخفی بوده و نیازی به انجام آزمون نیست.

توضیح : سرویس recaptcha یک سرویس رایگان ارائه شده توسط گوگل است که به محافظت از وب سایت ها در برابر هرزنامه (اسپم) و سوءاستفاده از منابع سرور هاست وب سایت ها کمک میکند.

در واقع در روش recaptcha v3 مرورگر با کاربر تامل ایجاد کرده و با توجه به رفتار کاربر در صفحه وب مورد نظر تفاوت بین کاربر واقعی و نرم افزارهای اسپم را تشخیص میدهد.

دو نسخه فعال فعلی recaptcha نسخه یک و دو هستند و نسخه اول نیز در سال 2018 از رده خارج شد. با توجه به این موضوع انتخاب بین نسخه دو و سه کاملا اختیاری بوده و مدیران سایت این امکان را دارند تا از بین این دو نسخه یکی را برای سایت خود فعال کنند.

در نسخه recaptcha 2 یک باکس در پایین فرم و یا صفحه مورد نظر در وب سایت نمایش داده میشود که با اشاره بر روی عبارت I'm not a robot معمولا یک آزمون انتخاب تصاویر نمایش داده شده و پس از انتخاب صحیح تصاویر امکان ادامه مراحل وجود خواهد داشت.

ریکپچا ورژن دو

recaptcha V3 - نامرئی

در این حالت دکمه انتخاب I'm not a robot وجود ندارد و به همین دلیل به این حالت ریکپچا نامرئی گفته میشود. 

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم در این روش با استفاده از آنالیز رفتار کاربر در صفحات وب سایت تصمیم میگیرد که کاربر واقعی است و یا نرم افزار های اسپمر در سایت فعال هستند.

با توجه به عملکرد دقیق و کم خطا در recaptcha V3 استفاده از این روش راستی آزمایی نسبت به رفتار کاربران سایت برای مدیران سایت بهترین انتخاب است.

مطالب مرتبط

کپچا CAPTCHA چیست

روش ایجاد کد کپچا در سایت جوملا Captcha

 

نظرات (0)

تا کنون نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟