روش ایجاد کد کپچا در سایت جوملا Captcha

کد کپچا چیست؟ Captcha Code با استفاده از کد کپچا امکان مجزا کردن رایانه و انسان در وب سایت در زمینه ارسال اطلاعات و یا ورود به سیستم وجود دارد. 

روش فعال سازی کد کپچا در سایتدر واقع کپچا یک سامانه امنیتی برای جلوگیری از ورود سیستم های اسپم و خرابکار در سیستم ثبت نام ، تکمیل فرم ، درخواست دانلود و ... در وب سایت است. بسیاری از هکرها برای از کار انداختن و ایجاد اختلال و یا ارسال پست های اسپم (هرزنامه) در وب سایت ها از نرم افزارهای مختلفی برای درخواست ثبت نام و یا ارسال پست به صورت انبوه استفاده میکنند. این سیستم ها قادرند در هر دقیقه صدها پست و یا درخواست بر روی وب سایت شما ثبت کنند و امکان دارد به دلیل حجم بالای این درخواست ها وب سایت شما از دسترس خارج شود و یا به دلیل ارسال لینک های هرزنامه در قالب بخش نظرات پهنای باند زیادی از وب سایت شما مصرف شود. معنی و مفهوم پهنای باند ماهیانه

به منظور جلوگیری از موارد ذکر شده سیستم کپچا بکار میرود. در این سیستم کد و یا تصاویری به صورت نامنظم و تنها قابل درک برای انسان به صورت اتفاقی برای کاربر نمایش داده میشود. این کدها و تصاویر با توجه به تغییر مداوم در نوع نمایش توسط نرم افزار قابل شناسایی نیستند و تنها انسان قادر به درک و تکرار آن در فیلد مربوطه است. پس از ورود اطلاعات توسط کاربر سیستم اطلاعات ورودی را با توجه به تصویر و یا کد نمایش داده شده آنالیز و در صورت صحیح بودن اطلاعات اجازه ادامه مراحل را میدهد.

روش فعال سازی کد کپچا در سایت

با توجه به توضیحات بالا فعال سازی کد کپچا در تمامی وب سایت هایی که دارای فرم تماس و یا عضویت هستند ضروری است. با توجه به اهمیت کپچا گوگل اقدام به فعال سازی سیستم فوق به صورت رایگان برای وبمستر ها نموده تا به سادگی ویژگی فوق را در وب سایت خود فعال کنند.

برای فعال سازی کد کپچا ابتدا به وب سایت https://www.google.com/recaptcha/admin مراجعه نمایید. دقت داشته باشید برای استفاده از امکانات وب سایت فوق بایستی حتما از آدرس جی میل استفاده کنید. پس از ورود به وب سایت در بخش Register a new website در فیلد Label نام سایت خود را وارد کنید و از بخش پایین عبارت reCaptcha V2 را انتخاب کنید.

سپس در فیلد Domains بایستی آدرس وب سایت خود را به صورت کامل مانند yoursite.com  وارد کنید. 

سپس باکس Accept reCaptcha terms of service را فعال نموده و در انتها بر روی عبارت Register کلیک کنید.

عضویت در recaptcha گوگل

در صورتی که مراحل را به درستی طی کرده باشید در صفحه بعدی اطلاعات مربوط به Site Key و همچنین Secret Key برای شما نمایش داده میشود. برای فعال سازی کد کپچا در وب سایت خود به هر دو این کدها نیاز دارید.

اگر وب سایت شما به صورت استاتیک نوشته شده است بایستی از بخش کد DIV که در صفحه درج شده استفاده کنید.

روش فعال سازی reCaptcha در جوملا

جوملا در نسل سه به سادگی امکان فعال سازی کد کپچا در وب سایت را به شما میدهد. دقت داشته باشید نسخه جوملا خود را قبل از فعال سازی کد بروز کنید. روش بروزرسانی جوملا ۳

پس از دریافت کد کپچا وارد بخش مدیریت وب سایت جوملا شوید. از منوی "افزونه ها" بر روی عبارت "پلاگین ها" کلیک کنید و سپس در لیست پلاگین های جوملا بر روی عبارت "کد امنیتی CAPTCHA - reCAPTCHA" کلیک کنید تا وارد تنظیمات این پلاگین شوید.

فعال سازی کد کپچا در جوملا

در بخش "نسخه" حتما بایستی نسخه دو انتخاب شده باشد. سپس در بخش "کلید سایت" کد Site Key و در بخش "کلید امنیتی" Secret Key دریافتی از سایت گوگل را وارد کنید. دقت کنید در بخش سمت چپ حالت بر روی فعال و سبزرنگ باشد. 

پس از ورود اطلاعات بر روی عبارت "ذخیره و بستن" در بالا سمت راست کلیک کنید تا تنظیمات در سیستم ذخیره شوند.

دقت داشته باشید برای فعال سازی استفاده از کپچا برای سیستم عضویت جوملا بایستی پس از فعال سازی پلاگین فوق با مراجعه به بخش کاربران و کلیک بر روی عبارت باکس "انتخابها" در سمت چپ این صفحه در تنظیمات بخش کد امنیتی را بر روی حالت تنظیم شده در وب سایت انتخاب کنید و تنظیمات را ذخیره نمایید تا فرم کپچا در وب سایت شما فعال شود.

در صورتی که از فرم ساز و یا کامپوننت های دیگری که امکان استفاده از سیستم کپچا را دارند در وب سایت خود استفاده میکنید با مراجعه به وب سایت سازنده کامپوننت مورد نظر روش فعال سازی کد کپچا را جویا شوید.

 

 

نظرات (0)

تا کنون نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟