روش اضافه کردن فونت فارسی به وب سایت

راهنمایی استفاده از فونت فارسی در وب سایت با CSS

نصب فونت فارسی در وب سایتدر وب سایت های فارسی معمولا فونت های پیشفرض از جذابیت و زیبایی چندانی برخوردار نیستند و به همین دلیل اکثر مدیران وب سایت های فارسی زبان تمایل به استفاده از فونت های زیباتری در سایت خود دارند. اما به چه صورت بایستی فونت های جدید را به وب سایت خود اضافه کنیم؟

دقت داشته باشید که فونت های تحت وب بایستی شامل چند فایل باشند. به عنوان مثال در زمان استفاده از فونت در ویندوز و نرم افزارهای تحت ویندوز کافیست شما فایل TTF را در فولدر فونت ویندوز اضافه کنید تا پس از آن به راحتی از فونت جدید در تمامی نرم افزارهای تحت ویندوز استفاده نمایید اما در مورد وب سایت موضوع متفاوت است. همانطور که توضیح دادیم هر فونت قابل استفاده در وب سایت خود شامل چند فایل با پسوندهای eot , svg , ttf , woff و lst است. 

در واقع دلیل استفاده از چندین فایل برای هر فونت وب نمایش صحیح فونت در تمامی مرورگرهای رایج در هر دو حالت نمایش عادی و موبایل است. به عنوان مثال مرورگر های مایکروسافت مانند EDGE و یا Explorer از فرمت eot استفاده میکنند.

اما فونت های فارسی تحت وب را به چه صورت و از چه وب سایتی بایستی دانلود کنیم؟ با جستجو در گوگل به وب سایت های زیادی برای دانلود فونت تحت وب فارسی به صورت رایگان و یا تجاری دسترسی خواهید داشت اما دقت داشته باشید لزوما تمامی فونت های رایگان دارای عملکرد صحیح و تضمین شده نیستند پس توصیه ما به شما خریداری فونت به صورت تجاری است. 

برای دانلود رایگان فونت فارسی وب سایت http://awebfont.ir  و برای خریداری فونت تجاری وب سایت http://fontiran.com پیشنهاد میشود.

پس از دانلود به چه صورت میتوان از فونت در وب سایت استفاده کرد؟

بسیاری از کاربران مایل به استفاده از انواع فونت ها در وب سایت خود هستند تا در هر بخش از وب سایت از یک نوع فونت استفاده کنند اما به دلیل بالا رفتن نسبی سرعت دانلود صفحات سایت و همچنین احتمال بروز مشکلاتی در نمایش برخی صفحات استفاده از چند فونت در وب سایت پیشنهاد نمیشود. 

اما برای استفاده از فونت در وب سایت حتما بایستی فونت را به CSS وب سایت خود اضافه کنید تا در صفحات سایت از فونت جدید استفاده شود. همچنین تمامی فایل های فونت بایستی در یک فولدر در وب سایت آپلود شوند تا در فایل CSS آدرس دهی به فولدر فونت صورت گیرد و فایل ها از فولدر مذکور لود شوند. 

متاسفانه قانون ثابتی برای نوع ویرایش فایل CSS اصلی قالب برای اضافه کردن فونت وجود ندارد و با توجه به این که هر قالب از نوع CSS مخصوص به خود در ساختار نمایش عناصر صفحه استفاده میکند بایستی ابتدا CSS توسط کاربر آشنا با کدنویسی CSS بازبینی و سپس با توجه به نوع فایل CSS تغییرات در کدهای فایل و آدرس دهی به فونت های جدید صورت گیرد.

اما قالب های ساده تر معمولا در بخش body نوع فونت را مشخص میکنند. به عنوان مثال در کد زیر نوع فونت tahoma و خانواده sans-serif برای استفاده در وب سایت انتخاب شده است.

body {
font-family: MyFontName, 'Segoe UI', Tahoma, sans-serif;
}

در صورتی که با کدنویسی CSS آشنا نیستید به شما توصیه میشود پس از خریداری فونت مورد نظر با پرداخت هزینه به یک طراح وب سایت مسلط به کدنویسی فونت جدید را به وب سایت خود اضافه کنید.

فونت های گوگل و یا Google Fonts چیست؟

با جستجو در اینترنت برای اضافه کردن فونت به وب سایت ممکن است با عبارت گوگل فونت روبرو شوید. در این روش شما با اضافه کردن چند سطر کد در صفحات سایت امکان استفاده از فونت های گوگل را در وب سایت خود دارید. 

استفاده از گوگل فونت رایگان است و این سیستم با هدف ارتقا فونت های قابل نمایش در وب سایت ها در سراسر جهان راه اندازی شده است. متاسفانه فونت های ارائه شده در سیستم گوگل فونت بیشتر عربی هستند و در نمایش حروف گ ، چ ، پ ، ژ مشکل دارند. 

برای استفاده از فونت های گوگل بایستی API دریافتی از گوگل را در بخش Embed صفحات سایت اضافه کنید و معمولا نیازی به تغییر در CSS قالب نیست.

برای مشاهده فونت های گوگل فارسی بر روی این بخش کلیک کنید.

 

نظرات (0)

تا کنون نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟