معرفی شبکه مش بی سیم

رایج ترین سیستم اتصال بین تجهیزات و شبکه اصلی در حال حاضر وای.فای WiFi است اما سیستم شبکه مش wireless mesh نیز در این میان طرفداران خود را دارد.

اولین سئوال این است که چرا بایستی به سراغ شبکه مش بی سیم برویم؟ حتما برای شما هم پیش آمده که در یک ساختمان با اتاق های مختلف در صورتی که از منبع اصلی وای.فای دور شوید اتصال شما ضعیف و به تدریج کلا قطع میشود.

اما راهکار چیست؟ ساده ترین و مطمئن ترین راه برای جلوگیری از وقوع چنین مشکلاتی در ساختمان های بزرگ استفاده از شبکه مش است.

شبکه بی سیم مش

سیستم مش در واقع از چند ایستگاه تشکیل شده که همه آنها مانند گره به هم متصل هستند. در واقع هر یک از این دستگاه های روتر یک گره در شبکه مش هستند و زمانی که شما در یک ساختمان بزرگ از یک گره دور میشوید به گره نزدیک تر متصل خواهید شد و بدین ترتیب کیفیت اتصال شبکه شما افت نخواهد کرد.

دقت داشته باشید برای استفاده از اتصال به روش مش بایستی روتر و تجهیزات با استاندارد مش را تهیه و تنظیم نمایید. خوشبختانه تنظیم یک شبکه مش حتی از تنظیمات شبکه وای.فای تنظیمات ساده تری دارد و در زمان نسبتا کوتاهی قادر به راه اندازی شبکه مش خواهید بود.

روترهای جدید مش نیز به صورت دو و سه کاناله در بازار موجود هستند که قطعا سرعت و کیفیت بالاتری را نسبت به روترهای تک کاناله ارائه میکنند. سرعت انتقال در روترهای فعلی حتی برای مشاهده فیلم های با کیفیت 4K و انجام بازی های آنلاین نیز مناسب است.

اما واقعا استفاده از شبکه مش در حال حاضر عاقلانه است؟

پاسخ به این پرسش در حال حاضر منفی است. شبکه و پروتکل های ارتباطی مش در حال پیشرفت هستند و یکی از مسائل مهم در این زمینه بحث امنیت شبکه است. در عین حال بسیاری از افراد فعال در زمینه شبکه هنوز با سیستم شبکه مش آشنایی کامل ندارند و بنابراین در زمان بروز مشکل در این نوع شبکه منابع اطلاعاتی شما برای رفع مشکل محدود است.

اما با همه مشکلات بالا باز هم برای مناطقی که امکان سیم کشی وجود ندارد و یا مناطق ناهموار بهترین پیشنهاد استفاده از شبکه مش است. در این مناطق شما با مستقر کردن چند ایستگاه مش به سادگی قادر به هدایت شبکه به سمت نقطه نهایی هستید. در عین حال یکی از مزیت های شبکه مش این است که در صورتی که یکی از گره ها به هر دلیل از مسیر خارج شود گره بعدی در صورت امکان اتصال از نظر بعد مسافت جایگزین گره معیوب خواهد شد. با توجه به توضیحات فوق استفاده از این نوع شبکه در تونل ها و یا چاه های عمیق بسیار کاربردی است.

در ادامه با پروتکل های اصلی شبکه مش آشنا شوید.

برای مسیریابی بسته‌ها در سراسر شبکهٔ مش در اینجا بیش از ۷۰ طرح و نقشهٔ قابل رقابت ارائه شده‌است. تعدادی از آنها در برگیرندهٔ موارد زیر است:

    DSDV: مسیریابی جهت – توالی مسافت‌ها - مقصد
    AODV: جهت‌های مسافت برای تقاضاهای تک کاره
    B.A.T.M.A.N: بهبود و اطمینان برای شبکه سازی ویژهٔ موبایل
    PWRP: قراردادهای قابل پیش بینی برای مسیر یابی بیسیم
    DSR: نبع مسیریابی پویا
    OLSR: پیوند کیفیت مسیریابی بهینه‌سازی شده در قراردادها
    OORP: روش مسیریابی قراردادها
    TORA: نمودار مسیریابی فرضی سفارش داده شده

 

برچسب ها: مقالات عمومی طراحی سایت

نظرات (0)

تا کنون نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟