طرح ریزی برای طراحی سایت

طرح ریزی اولیه طراحی سایتاین روزها میلیون ها وب سایت در دنیای اینترنت وجود دارند اما به راستی کدام وب سایت ها میتوانند در میان این همه وب سایت از دیگران موفق تر عمل کنند؟ اکثر شرکت ها مایل به داشتن یک وب سایت هستند اما واقعیت این است که فاصله بین داشتن یک وب سایت و بازاریابی در اینترنت بسیار زیاد است.

در طراحی یک وب سایت موفق عوامل زیادی وجود دارند که با بکارگیری و برنامه ریزی دقیق برای تک تک این عناصر دسترسی به یک وب سایت موفق مهیا میگردد.

یکی از اولین قدم ها در طراحی یک وب سایت موفق روان شناسی طراحی سایت است که اصطلاحا به آن Methodology نیز میگویند. در دوران قبل صرفا راه اندازی وب سایت و تبلیغ آن در چند سایت اینترنتی و یا مجلات برای معروف شدن یک وب سایت کفایت میکرد اما در حال حاضر وضعیت به شکل دیگری است و دیگر شاید این روش ها پاسخگو نباشند بلکه بایستی در طراحی وب سایت خود بیشتر دقت نمایید.

در اولین قدم شما بایستی اهداف مورد نیاز خود را در وب سایت مشخص نمایید و همچنین شناخت مناسبی از خواسته ها و انتظارات مشتریان خدمات خود داشته باشید و سپس در سایت خود به درستی این خدمات را به مشتری معرفی نمایید.

همانطور که اشاره شد اولین قدم در طراحی سایت موفق مشخص کردن اهداف شما در سازمان مورد نظر است. شما بایستی تمامی بخش های مختلف را در وب سایت شرکت و یا سازمان مورد نظر به درستی مشخص و معرفی نمایید. بهتر است لیستی از اهداف اولیه و ثانویه تهیه نمایید و تصمیم بگیرید که کدام بخش ها بایستی در وب سایت شما پر رنگ تر باشند. معمولا شرکت ها بایستی موارد زیر را در طراحی وب سایت خود به عنوان مسائل اولیه و مهم در نظر گیرند. این مسائل عبارتند از : آگهی و معرفی صحیح و روشن کالاها و خدمات ، امکان فروش کالاها و یا خدمات به صورت آنلاین در صورت امکان ، فراهم نمودن امکان پشتیبانی و یا پاسخ دهی و مشاوره به صورت آنلاین برای مشتری ها ، ارائه اطلاعات کافی و روشن درباره سابقه شرکت و محصولات قابل ارائه و تاکید بر روی مارک تجاری شرکت برای نهادینه کردن آن در ذهن مشتری.

برخی مواقع ممکن است سایت ها به صورت مستقیم به سراغ محصول مورد نظر خود نروند و تنها با نمایش آن به مشتری به دنبال جلب نظر آنها باشند. مثلا برخی بازی ها رایانه ای و یا فیلم ها قبل از این که به بازار عرضه شوند با راه اندازی وب سایت و نمایش کلیپ ها ، تصاویر و توضیحات سعی در جلب مخاطبین بیشتر قبل از ارائه محصول مورد نظر دارند. این کار باعث میشود که کاربران و علاقمندان قبل از ارائه محصول با آن آشنا شده و در زمان ارائه ، تولیدکنندگان محصول میزان بیشتری مشتری را جلب کنند.

اما به غیر از آن بسیاری از شرکت ها آماده ارائه و فروش محصولات خود هستند. این شرکت ها میتوانند خدمات را همان لحظه ارائه نمایند و بنابراین میتوانند در وب سایت خود با ارائه توضیحات کافی درباره محصول اقدام به فروش آنلاین نمایند. دقت کنید که همواره توضیحات کافی را به همراه تصاویر مناسب در سایت ارائه دهید تا کاربران به سایت شما توجه و اعتماد کافی داشته باشند. دقت کنید کاربران در صورت خرید آنلاین محصولات و خدمات شما توقع پشتیبانی آنلاین را نیز دارند. بنابراین همیشه امکان پشتیبانی آنلاین را در سایت خود در نظر بگیرید. اگر شما از آن دسته شرکت هایی هستید که محصولات دیگران را در سایت ارائه میکنید بهتر است در توضیحات هر محصول لینک مستقیمی نیز به توضیحات محصول در سایت شرکت تولید کننده اصلی لحاظ نمایید.

دقت کنید که وب سایت شما تنها پل ارتباطی در بازار اینترنت مابین شما و خریداران است پس سعی کنید همواره در طراحی ظاهری سایت خود دقت کافی را به عمل آورید. همواره از تصاویر مناسب و زیبا استفاده کنید و سعی کنید لوگو و یا آرم تجاری خود را هم به خوبی در سایت استفاده نمایید تا مورد توجه کاربران قرار گیرد.

در کنار طراحی وب سایت مناسب شما بایستی همیشه سعی کنید وب سایت خود را به درستی به کاربرانی که به خدمات شما نیاز دارند معرفی نمایید. این روزها بهترین روش جذب مشتری در اینترنت موتورهای جستجوگر هستند. پس بایستی سایت خود را مناسب برای شناسایی توسط موتورهای جستجوگر طراحی کنید اما در عین حال طراحی سایت شما بایستی به گونه ای باشد که کاربران را مجددا به سایت جذب کند تا ترافیک بالاتر برود و همچنین جذابیت داشته باشد تا کاربران سایت شما را در شبکه های اجتماعی به دوستان دیگر خود هم معرفی کنند.

این روزها در حدود 90 درصد کاربران اینترنتی از موتورهای جستجوگر یا همان Search Engine ها برای یافتن مطالب مورد نیاز خود استفاده میکنند. شما با بهینه سازی وب سایت خود یا همان SEO در واقع کاربران بیشتری را از طریق موتورهای جستجوگر به وب سایت خود هدایت میکنید و شانس یافتن مشتری را بالا میبرید. سعی کنید با استفاده از SEO رتبه وب سایت خود را در موتورهای جستجوگر بالا ببرید.

وب سایت های موفق معمولا از راهکاری برای بازگرداندن کاربران به وب سایت خود استفاده میکنند. سعی کنید با رائه مسابقات ، قرعه کشی و یا نمایش اخبار و مطالب خواندنی کاربران را مجدد به وب سایت خود برگردانید.در این راه میتوانید از وب سایت های ثالث دیگری نیز برای فروش خدمات و محصولات خود در قالب تخفیف و یا حراج ویژه استفاده نمایید که این روزها بسیار روش موثری است.

همیشه در معرفی وب سایت خود دقت کنید تا به حریم کاربران و مخاطبین وب سایت خود به زور وارد نشوید. در گذشته ارسال ایمیل های تبلیغاتی روش خوبی بود ولی این روزها انبوهی از ایمیل های تبلیغاتی هر روز در Spam فولدر کاربران وجود دارد که حتی بدون مشاهده عناوین کل آنها را حذف میکنند. برای ارسال ایمیل بهتر است ایمیل های تبلیغاتی خود را تنها به کاربران سایت خود ارسال کنید . برای این منظور میتوانید دسترسی به بخش هایی از وب سایت خود را برای کاربران و اعضای سایت محدود کنید و پس از عضویت کاربران در سایت و دریافت و ثبت ایمیل آنها در بخش اعضا اقدام به ارسال ایمیل های اطلاع رسانی برای کاربران سایت خود نمایید . در ارسال این ایمیل ها محتاط باشید زیرا ارسال بیش از حد ایمیل باعث آزار کاربران خواهد شد و حتی بعد از مدتی دیگر حتی به ایمیل های شما توجهی نشان نخواهند داد.

ظاهر و رنگ بندی وب سایت نیز بسیار مهم است. به عنوان مثال اگر مخاطبین سایت شما کودکان هستند سعی کنید از رنگ های شاد و تصاویر جذاب برای کودکان استفاده نمایید اما اگر وب سایت شما درباره خدمات حسابرسی و حسابداری است سعی کنید اطلاعات به سبک تجاری ارائه شوند و تصاویر نشانه هایی از دقت و نظم داشته باشند.حال فرض کنید که در وب سایت خود میخواهید محصولات کشاورزی ارائه نمایید . مشخص است که هدف شما کشاورزان خواهند بود و این قشر معمولا با اینترنت چندان آشنایی ندارند . پس بایستی سایت خود را برای این قشر تا حد امکان ساده و قابل درک طراحی نمایید و لینک های اصلی سایت را بیشتر با المان های آشنا برای آنها مشخص نمایید.


سعی کنید با کاربران خود همواره در تماس باشید. مثلا کاربران و اعضای سایت را در جریان تاریخ حراجی ها و یا تاریخ و مشخصات محصولاتی که بزودی در سایت معرفی میشوند قرار دهید. در یک کلام کاربران خود را رها نکنید و سعی کنید آنها را مجددا به وب سایت خود برگردانید تا از این راه امکان فروش محصولات و خدمات به کاربران را نیز بالا ببرید.برچسب ها: مقالات عمومی طراحی سایت

نظرات (0)

تا کنون نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟