معنی و مفهوم پهنای باند ماهیانه سایت

تمامی بازدیدکنندگان از سایت شما در هنگام مشاهده صفحات وب سایت شما ، دانلود فایل از وب سایت شما و یا حتی هنگامی که شما در حال دریافت ایمیل از وب سایت خود هستید در واقع اطلاعات از سرور سایت شما به سیستم بازدیدکننده سایت انتقال پیدا میکند و در واقع از پهنای باند وب سایت شما استفاده میشود. فرض کنیم یک کاربر صفحه ای از سایت شما را مشاهده میکند که دارای حجم 50 کیلوبایت است و در همان لحظه کاربر دیگری هم در حال مشاهده همان صفحه از وب سایت شماست. در واقع در این حالت 100 کیلوبایت از پهنای باند ماهیانه شما مصرف شده است.

پهنای باند ماهیانه هاستدقت داشته باشید که میزان مصرف پهنای باند به تعداد بازدید به صورت مستقیم مربوط نمیشود زیرا ممکن است کاربری سایت شما را مشاهده کند و تنها دو صفجه سبک و کم حجم سایت شما را مشاهده کنید و کاربر دیگری تنها یک صفحه از سایت شما را مشاهده کند اما صفحه گالری تصاویر سایت شما را مرور کند که طبیعتا به دلیل داشتن تصاویر در صفحه نسبت به صفحات عادی سایت سنگین تر است. پس در حقیقت فرمول مستقیمی بین تعداد بازدید و پهنای باند وجود ندارد اما به طور کلی هر چقدر تعداد بازدید در سایت بالا برود احتمال مصرف بیشتر پهنای باند هم بیشتر میشود.

تمامی بسته های هاست از سرورهای معتبر دارای محدودیت مصرف پهنای باند هستند. در واقع شما در هر ماه میلادی مجاز به مصرف میزان مشخصی پهنای باند هستید. در صورتی که مصرف پهنای باند سایت شما بیشتر از حد مجاز باشد سایت شما از دسترس خارج شده و پیام Bandwidth Limit Exceeded برای شما به نمایش درخواهد آمد.

زمانی که خطای Bandwidth Limit Exceeded به نمایش در می آید باید چکار کرد؟

در این حالت دو راه حل وجود دارد.

راه حل اول : تا پایان ماه میلادی صبر کنید. پهنای باند در روز اول هر ماه میلادی ریست میشود و سایت شما مجددا در دسترس قرار میگیرد. البته این روش برای سایت هایی پیشنهاد میشود که بازدیدکننده چندانی ندارند و یا ایمیل های کاری و مهمی ندارند. دقت داشته باشید در زمان بروز مشکل پهنای باند ماهیانه ایمیل های وب سایت شما هم از دسترس خارج میشوند.

راه حل دوم : نسبت به ارتقا هاست خود اقدام نمایید. نسبت میزان فضای هاست به میزان پهنای باند ماهیانه یک به ده است. بدین مفهوم که در صورتی که اگر به فرض شما از یک هاست 250 مگابایتی استفاده کنید مجاز به استفاده 2500 مگابایت پهنای باند در ماه هستید.

سرور قبل از پایان رسیدن پهنای باند ماهیانه به شما از طریق ایمیل اطلاع رسانی میکند تا احیانا سایت دچار مشکل قطعی سرویس نشود. همچنین شما نیز قبل از آنکه سرویس شما دچار مشکل پهنای باند شود و سایت از دسترس خارج شود امکان مشاهده پهنای باند مصرفی سایت را در کنترل پانل هاست وب سایت خود دارید.

روش مشاهده میزان پهنای باند و فضای باقیمانده هاست

 

آیا پهنای باند نامحدود واقعی وجود دارد؟

برخی از ارائه دهندگان هاست در تبلیغات خود مدعی میشوند که خدمات هاست با میزان پهنای باند نامحدود ارائه میکنند. قطعا تمامی سرورهای اشتراکی برای این که کاربران موجود بر روی سرور دچار مشکل نشوند و در واقع یک کاربر از منابع سرور استفاده بیش از حد نکند و سایر کاربران را دچار مشکل نکند مجبور به اعمال تنظیمانی برای اعمال برخی محدودیت ها در استفاده از منابع سرور از قبیل میزان رم ، میزان کار پردازنده مرکزی و همچنین میزان پهنای باند هستند. برخی سرورها به قدری استفاده از این منابع را برای کاربران محدود میکنند که عملا عملکرد وب سایت ها با کندی سرعت مواجه میشود اما به جای آن پهنای باند را نامحدود اعمال میکنند. در کلام ساده تر سرعت عملکرد سرور به قدری پایین است که کاربران نمیتوانند از پهنای باند به خوبی استفاده کنند. برخی دیگر از سرورها نیز پهنای باند را نامحدود اعلام میکنند اما شروطی را برای آن تعیین میکنند. این محدودیت ها میتواند شامل حجم وب سایت ، نوع فایل های موجود بر روی وب سایت و یا موارد دیگر باشد.

 

برچسب ها: سرور هاست, مقالات عمومی طراحی سایت

نظرات (0)

تا کنون نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟