طراحی سایت با CMS مدیریت محتوا

طراحی سایت با CMSدر حال حاضر اینترنت به عنوان یک نیاز روزمره برای همه اقشار جامعه مطرح است و در کنار آن طراحی سایت داینامیک یا CMS نیز برای انواع مشاغل مانند شرکت های تجاری ، پزشکان ، تاجران و حتی اشخاص ضروری به نظر میرسد.

یکی از پر مصرف ترین انواع وب سایت در حال حاضر سایت های معرفی یا همان Presentation هستند.

کاربری این گونه وب سایت ها بیشتر یک طرفه بوده و کاربر تنها قادر به دریافت و مشاهده اطلاعات است. در گذشته این گونه وب سایت به صورت استاتیک عرضه میشدند اما در سالهای اخیر و با توجه به همه گیر شدن سیستم های مدیریت محتوا CMS بیشتر کاربران علاقمند به استفاده از این گونه وب سایت ها با امکان دسترسی به مدیریت سایت جهت تغییرات با استفاده از CMS هستند.

در سالهای اخیر کاربران نیز با وب سایت ها تعامل پیدا کرده اند و میتوانند در حساب کاربری خود فعالیت هایی را انجام دهند. البته مسلما نوع و محدوده این فعالیت ها توسط مدیران سایت مشخص میشود. اکثر وب سایت های مالی ، خدماتی و یا دولتی در این دسته سایت ها قرار میگیرند. به عنوان مثال بسیاری وب سایت های دولتی در حال حاضر به راحتی امکان انجام مراحل اداری را به صورت آنلاین به کاربران ارائه میدهند و بدین وسیله در وقت و انرژی صرفه جویی فراوانی میشود. در برخی مواقع به این گونه وب سایت ها "اتوماسیون" نیز گفته میشود و طراحی آنها به مراتب از طراحی وب سایت Presentation پیچیده تر خواهد بود.

یکی از تفاوت های مهم در وب سایت های اتوماسیون و نمایشی در این است که در طراحی وب سایت های نمایشی بیشتر به جلوه ای بصری سایت توجه میشود حال آنکه وب سایت های اتوماسیون ذاتا بایستی ساده طراحی شوند تا توسط کاربران تازه کار و مبتدی نیز قابل درک باشند و در کار با مشکل مواجه نشوند. در وب سایت های اتوماسیون بیشتر به هسته مدیریتی وب سایت که در واقع همان بانک اطلاعاتی سایت و تبادل و پردازش داده میباشد توجه میشود.

همانطور که قبلا هم اشاره شد در سالهای گذشته بیشتر وب سایت ها به صورت داینامیک طراحی میشدند و اعمال تغییرات در این گونه وب سایت ها نیازمند داشتن تخصص در استفاده از نرم افزارهای طراحی سایت و حتی برخی موارد داشتن تخصص در زبان های برنامه نویسی وب نیز به یک نیاز اصلی تبدیل میشد و از آنجا که اکثر کاربران از داشتن چنین تخصص هایی معذور بودند برای ایجاد هر تغییر کوچک در وب سایت خود بایستی به طراح وب سایت خود مراجعه میکردند. اما در حال حاضر با رشد سیستم های مدیریت محتوا رایگانی مانند جوملا Joomla و یا وردپرس WordPress دیگر مدیریت صفحات و محتوای وب سایت کار پیچیده و نیازمند به تخصص خاصی نیست.

مسئله ای که در این میان باید به آن توجه کرد این است که استفاده از این سیستم های مدیریت محتوا رایگان است اما این بدان مفهوم نیست که تمامی امکانات آنها هم رایگان باشند. سیستم های CSM مانند جوملا در حالت پایه از بسیاری از امکانات مانند فرم ساز آنلاین ، گالری تصاویر و یا سیستم ارسال خبرنامه محروم هستند و شما بایستی با پرداخت هزینه اضافی این امکانات را خریداری نمایید.

مسئله دیگر مهارت است. به عنوان مثال سیستم عامل ویندوز 8 امکانات بسیاری را در اختیار کابران خود قرار میدهد ولی کاربران بایستی ابتدا مهارت استفاده از این امکانات را فرا بگیرند و سپس قادر به کار با ویندوز خواهند بود. در مورد سیستم های CMS مانند جوملا نیز قضیه دقیقا به همین ترتیب است. سعی کنید وب سایت جوملایی خود را توسط یک شرکت متخصص در جوملا راه اندازی نمایید و سپس با استفاده از راهنمایی های شرکت اقدام به بروزرسانی و اعمال تغییرات مورد نظر در وب سایت نمایید.

در طراحی هر نوع وب سایت مسئله امنیت یک امر کلیدی است. وب سایت شما بایستی از نظر امنیت در سطح مطلوبی قرار داشته باشد و برای ایم منظور وب سایت های اصلی جوملا هر از گاهی اقدام به ارائه فایل های بروزرسانی میکنند که از طریق سایت اصلی قابل دانلود و استفاده به صورت رایگان است. همیشه نسخه جوملا خود را بروز نگاه دارید تا به میزان زیادی از خطرات امنیتی به دور باشید.

در انتخاب پوسته ظاهری وب سایت خود بسیار دقیق باشید. ظاهر وب سایت شما تاثیر فراوانی بر روی بازدیدکنندگان سایت شما دارد پس بنابراین به نوع رنگ بندی و اندازه فونت های وب سایت توجه ویژه داشته باشید. با توجه به استقبال فراوان استفاده از موبایل و تبلت ، به نوع نمایش صحیح وب سایت خود در موبایل و تبلت نیز توجه کنید.

در یک کلام راه اندازی وب سایت حتی با استفاده از سیستم های CMS رایگان مانند جوملا هم به تخصص نیاز دارد و برای این منظور بهتر است با متخصصین و افراد آگاه در این زمینه مشورت کنید.

 

 

برچسب ها: مقالات عمومی طراحی سایت

نظرات (0)

تا کنون نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟