پس از نصب و فعال سازی وب سایت های CMS و یا سیستم مدیریت محتوا مانند جوملا وب سایت شما به دو بخش کلی تقسیم میشود.

بخش مدیریت سایت (Back end) و بخشی از وب سایت که برای تمامی بازدیدکنندگان وب سایت قابل مشاهده است. (Front end)

تمامی امکانات مدیریتی وب سایت در بخش Back end و یا بخش مدیریت وب سایت در دسترس است. به عنوان مثال برای ایجاد مطلب جدید در وب سایت و یا مدیریت منوها ، تصاویر ، درج گالری ، مدیریت بخش فروشگاه و کاربران و ... بایستی از بخش مدیریت سایت اقدام نمایید.

ورود به بخش مدیریت سایت با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور و از طریق لینک دسترسی به بخش مدیریت سایت در وب سایت های جوملایی امکان پذیر است.

به صورت پیشفرض لینک دسترسی به بخش مدیریت سایت های جوملایی مانند لینک زیر است:

yoursite.com/administrator

منظور از عبارت yoursite.com آدرس وب سایت شماست. با جایگزین کردن آدرس وب سایت خود به جای عبارت فوق و اضافه کردن علامت / و عبارت administrator شما امکان دسترسی به صفحه ورود به بخش مدیریت وب سایت خود را خواهید داشت.

ورود مدیریت جوملا

پس از ورود به بخش مدیریت وب سایت جوملا با صفحه مشابه تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد.

در بخش مدیریت وب سایت جوملا کنترل پانل به دو بخش اصلی تقسیم شده است. بخش ستون عمودی در سمت راست و بخش منوهای اصلی در بخش بالا به شکل افقی.

در بخش سمت راست برخی از قسمت ها که معمولا بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند نمایش داده شده. به عنوان مثال شما با استفاده از بخش "ایجاد مطلب" امکان ایجاد مطلب جدید و یا با استفاده از بخش "مدیریت مطلب" امکان مدیریت و ویرایش مطالبی را که قبلا ایجاد کردید خواهید داشت که در بخش خود به صورت کامل در این موارد آموزش لازم ارائه خواهد شد.

اولین منو در بخش مدیریت در منوهای افقی بالا بخش سیستم System است. در این بخش شما امکان دسترسی به تنظیمات اصلی وب سایت جوملایی خود را دارید. در زیرشاخه "تنظیمات کلی" Global Configuration امکان تنظیم ویرایشگر پیشفرض جوملا ، تنظیمات موتورهای جستجوگر ، تنظیمات ایمیل اصلی وب سایت ، کلمات کلیدی و همچنین تنظیمات سرور وجود دارد.

در بخش "چک کلی" Global Checkin امکان بررسی و مشاهده تنظیماتی در مورد پایگاه بانک اطلاعاتی وب سایت و یا مطالبی که در سایت قفل شده و در دسترس نیستند برای مدیر سایت وجود دارد.

بخش "پاک سازی ذخیره ساز" Clean Cache تمامی فایل های کش باقی مانده در سرور را حذف میکند. برخی مواقع ممکن است در هنگام تغییرات در تنظیمات سایت همچنان تنظیمات قبلی در سایت نمایش داده شوند. در چنین زمانی امکان دارد فایل فوق به صورت کش در سیستم ذخیره شده باشد و با حذف فایل کش مشکل در سایت مرتفع شود.

"صفحات باطل شده ذخیره ساز" Purge Expired Cache نیز مربوط به پاکسازی صفحاتی از وب سایت است که به صورت کش ذخیره شدند. از این بخش امکان پاکسازی این موارد برای شما وجود دارد.

"اطلاعات سیستم" System Information اطلاعاتی درباره مشخصات و امکانات سرور در اختیار مدیر سایت قرار میدهد. در این بخش تنظیمات مربوط به نسخه PHP و همچنین بخشی از اطلاعات نرم افزاری سرور نمایش داده میشود. دقت داشته باشید برای تغییر این تنظیمات بایستی از بخش مدیریت کنترل پانل هاست خود استفاده کنید.

منوی بعدی در بخش منوهای بالایی وب سایت منوی Users و یا کاربران است. در این منو امکانات و پیکربندی های مربوط به گروه های کاربری سایت در دسترس مدیر سایت قرار گرفته است.

"مدیریت کاربران" User Manager در این بخش لیست حساب کاربران سایت نمایش داده میشود. همچنین امکان ایجاد حساب کاربری جدید در وب سایت برای مدیر سایت در این بخش در دسترس است.

"گروه ها" Groups در این منو امکان ایجاد و مدیریت گروه های کاربری قرار دارد.

"سطوح دسترسی" Access Levels امکان مدیریت و همچنین تنظیمات مربوط به سطوح دسترسی کاربران در این منو در دسترس کاربران سایت است.

"یادداشت کاربر" User Notes امکان ایجاد یادداشت برای کاربران و قابلیت مشاهده یادداشت کاربران برای سایر مدیران وب سایت.

"مجموعه یادداشت کاربر" User Note Categories امکان مدیریت مجموعه یادداشت های مربوط به هر کاربر برای مدیران وب سایت.

"ارسال ایمیل گروهی" Mass Mail Users با استفاده از این بخش امکان ارسال پیام به ایمیل کاربران به صورت گروهی وجود دارد. دقت داشته باشید امکان شناسایی ایمیل های ارسالی به عنوان اسپم در این روش بالاست.

در بخش "منوها" Menus امکان مدیریت و ایجاد انواع منوها برای وب سایت در دسترس مدیر سایت است. معمولا منوهای اصلی وب سایت در زیر شاخه Main Menu یا همان منوی اصلی در زیر شاخه این بخش با نمایش آیکون یک خانه در دسترس است.

"مدیریت منو" Menu Manager اولین زیرشاخه در این بخش است. با استفاده از این بخش میتوانید مجموعه منوی جدیدی را در سایت ایجاد کنید و سپس در مجموعه جدید نسبت به ایجاد منوهای مورد نظر اقدام کنید. به عنوان مثال میتوانید برای منوهای بالایی سایت یک مجموعه با نام Top Menu یا منوی بالایی ایجاد کنید و برای منوهای پایینی نیز مجموعه منویی با نام Footer Menu و یا منوی پایینی در سایت داشته باشید.

با توجه به مجموعه منوهای تعریف شده در هر وب سایت تعداد مجموعه های موجود در این زیرمنو متفاوت است.

یکی از مهمترین منوها در بخش مدیریت وب سایت های جوملایی منو "محتوا" Content است. در این منو امکان ایجاد مطالب و صفحات جدید برای وب سایت در دسترس مدیر سایت قرار دارد.

"مدیریت مطالب" Article Manager لیست تمامی مطالب موجود در سایت با امکان ویرایش تک تک مطالب در این منو قرار دارد. با استفاده از این بخش علاوه بر امکان ایجاد مطلب جدید و یا ویرایش مطالب قبلی ، امکان حذف مطالب نیز وجود دارد.

"مدیریت مجموعه ها" Category Manager با توجه به این که مطالب یک وب سایت ممکن است شامل تعداد زیادی مطالب باشند طبقه بندی مطالب از اهمیت زیادی برخوردارد است. با استفاده از این بخش امکان ایجاد مجموعه مطالب مختلف بدون محدودیت در تعداد مجموعه ها وجود دارد و در زمان ایجاد مطلب جدید نیز میتوانید مشخص کنید که این مطلب بایستی در کدام مجموعه نمایش داده شود.

"مطالب ویژه" Featured Articles در این بخش امکان نمایش مطالب ویژه وجود دارد. مدیر سایت میتواند برخی از مطالب را در سایت به صورت مطالب ویژه معرفی کند. این ویژگی برای مدیر سایت وجود دارد تا تمامی مطالبی را که به صورت ویژه مشخص شدند در یک منو به صورت یکجا نمایش دهد.

"مدیریت رسانه ها" Media Manager در این بخش دسترسی به پوشه Images وب سایت مقدور است. تمامی تصاویر در وب سایت در این فولدر بر روی وب سایت نگهداری میشوند. با استفاده از این بخش امکان مدیریت تصاویر قبلی و همچنین آپلود تصاویر جدید برای مدیر سایت مهیاست.


در منوی "کامپوننت ها" Components لیستی از کامپوننت های نصب شده در وب سایت نمایش داده میشود. دقت داشته باشید با توجه به کامپوننت های موجود در سایت عناویم موجود در این لیست در هر نسخه متفاوت است.

منوی "افزونه ها" Extensions دارای بخش هایی برای مدیریت و همچنین نصب کامپیوننت ، ماژول و یا پلاگین جدید در وب سایت است.

در زیر منوی "مدیریت افزونه ها" Extension Manager شما قادر به نصب کامپوننت ، ماژول و یا پلاگین جدید در وب سایت خود هستید. نصب این ماورد میتواند به صورت مستقیم از سایت اصلی جوملا و یا نصب از طریق فایل بسته نصبی از هارد کامپوتر شما باشد.

در منوی "مدیریت ماژول ها" Module Manager امکان مدیریت نمایش ماژول ها در کنار تعیین موقعیت نمایش ماژول در قالب در دسترس مدیر سایت قرار دارد. همچنین تنظیم ترتیب نمایش ماژول ها نیز در این بخش در دسترس است.

بخش بعدی "مدیریت پلاگین ها" Plugin Manager میباشد. در این بخش لیست پلاگین های نصب شده بر روی وب سایت در اختیار مدیر سایت قرار دارد تا در صورت نیاز نسبت به فعال و یا غیرفعال سازی پلاگین های موجود در سایت اقدام کنید.

مدیریت قالب های وب سایت در هر دو بخش کاربری و مدیریت سایت از طریق منوی "مدیریت قالب ها" Template Manager قابل انجام است. همچنین در این منو امکان پیش نمایش موقعیت های موجود در قالب نیز برای مدیر سایت مهیاست.

در وب سایت های جوملایی شما امکان انتخاب زبان بخش مدیریت سایت و همچنین زبان بخش عمومی وب سایت وجود دارد. این تنظیمات در منوی "مدیریت زبان ها" Language Manager در دسترس است.

از طریق منوی "راهنما" Help شما امکان دسترسی به مقالات و مطالب آموزشی درباره وب سایت های جوملایی را خواهید داشت.

 

با استفاده از آخرین منو در بخش بالایی وب سایت امکان اعمال تغییر در مشخصات کاربری و یا خروج کامل از بخش مدیریت وب سایت مقدور است. برای تغییر مشخصات کاربری در منوی فوق برای روی عبارت "ویرایش حساب" Edit Account و در صورت تمایل برای خروج از حساب کاربری خود در جوملا بر روی عبارت "خروج" Logout کلیک کنید.

دقت داشته باشید همیشه پس از اتمام فعالیت در بخش مدیریت سایت از طریق منوی فوق و زیرشاخه "خروج" Logout اقدام کنید.

 

برچسب ها: آموزش جوملا سه

نظرات (0)

تا کنون نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

بسته راه اندازی وب سایت

  image

  بسته تخصصی

  مناسب راه اندازی فروشگاه آنلاین
  پانصد و نود هزار تومان ۲۰ صفحه ورود اطلاعات رایگان دامنه IR یک ساله رایگان هاست یک ساله رایگان آموزش ویدیویی پانل فارسی
  image

  بسته پیشرفته

  مناسب سایت تجاری و شخصی
  چهارصد و نود هزار تومان ۲۰ صفحه ورود اطلاعات رایگان دامنه IR یک ساله رایگان هاست یک ساله رایگان آموزش ویدیویی پانل فارسی
  image

  بسته پایه

  حداقل امکانات
  دویست و چهل هزار تومان ۵ صفحه ورود اطلاعات رایگان دامنه IR یک ساله رایگان هاست یک ساله رایگان آموزش ویدیویی پانل فارسی
 • 1