کاربران وب و اینترنت چه کسانی هستند؟

کاربران اینترنت و وبطراحان وب سایت معمولا آنقدر یک سایت را ساده طراحی میکنند که گویا توانایی و تمایلات کاربران سایت در حد صفر بوده است.

در برخی موارد طراحان وب سایت را برای یک مرورگر خاص طراحی میکنند اما این مسئله را همیشه در ذهن داشته باشید که این مرورگرها نیستند که از وب سایت شما استفاده میکنند بلکه مردم عادی این کار را انجام میدهند.


خوشبختانه همه طراحان هم کاربران را فراموش نمیکنند. سایت خوب سایتی نیست که تنها از نظر ظاهری زیبا طراحی شده باشد بلکه باید دارای محتوا مناسب نیز باشد. در عین حال دقت داشته باشید که هیچ فرد خاصی در اینترنت و میان کاربران وجود ندارد و همیشه سعی کنید از دید یک شخص واقعی و متوسط به سایت خود در هنگام طراحی نگاه کنید. در واقع بعضی موارد به صورت عمومی وجود دارند که تمامی کاربران در هنگام مواجه با یک وب سایت به آن توجه میکنند. پس هیچگاه این موارد را فراموش نکنید. اکثر کاربران دوست دارند یک چیز مشابه ببینند و در عین حال قادر هستند برخی موارد را به خاطر بسپارند. اما افرادی وجود دارند که بهتر میبینند و میتوانند جای صدها پیوند را در سایت شما به ذهن بسپارند اما افرادی هم ممکن است در صورت مواجه با حجم زیاد اطلاعات و یا لینکها در سایت شما گمراه شوند.


اولین جنبه در طراحی سایت که باید مورد توجه قرار گیرد بینایی است. روش اصلی که همه کاربران از آن بهره میگیرند همین روش است. آنها به صفحه مانیتور نگاه میکنند و اطلاعات را که به شکل گرافیک ، رنگ ، متن و یا تصاویر متحرک هستند را مشاهده میکنند. قابلیت دید کاربران از اهمیت زیادی برخوردار است. مثلا برخی کاربران بینایی ضعیفی دارند و اگر سایز فونت متن بزرگ نباشد و وضوح بین عناصر صفحه پیش زمینه و پس زمینه متمایز نباشد قادر به مطالعه اطلاعات به صورت صحیح نیستند. متاسفانه برخی سایت ها این مسئله را کاملا فراموش میکنند و اندازه متون سایت را خیلی کوچک تعیین میکنند.


کاربرانی که به نوعی دارای مشکل کوررنگی هستند اغلب هنگامی که با رنگ های ته رنگ مشابه از یک نوع روشنایی و اشباع یکسان مواجه میشوند ، نمیتوانند آنها را از یکدیگر تفکیک کنند.طراحان وب میتوانند با پیروی از چند قانون ساده از چنین مواردی اجتناب کنند. برای مشاهده رنگ بندی مناسب در سایت بر روی این قسمت کلیک نمایید.


همیشه از بکار بردن متنها ، گرافیک و پس زمینه های تک رنگ اجتناب کنید. احتمال دارد هنگام استفاده از متن رنگی روی پس زمینه های با اشباع رنگ مشابه با مشکل مواجه شوید. مثلا به جای استفاده از متن آبی خاکستری روی یک پس زمینه قرمز رنگ که هر دو به رنگ خاکستری بی رنگ نزدیک هستند از متن سفید روی پس زمینه قرمز و یا برعکس استفاده کنید.


وضوح را زیاد کنید و از متنها ، گرافیک و پس زمینه های دارای روشنایی شبیه به هم پرهیز کنید. یک استفاده مهم از رنگ در صفحه وب رنگ پیوندها میباشد. در حالت کلی باید از اصلاح رنگ ها در هر صورتی پرهیز کنید ولی اگر رنگ پیوندها را تغییر میدهید از بکار بردن رنگ های وضعیت پیوند با ته رنگ مشابه ، اشباع مشابه یا روشنایی مشابه برای پس زمینه یا بقیه عناصر اجتناب کنید. مثلا اگر پیوندهای شما به رنگ قرمز هستند از تغییر آنها به رنگ صورتی اجتناب کنید.

 

برچسب ها: مقالات عمومی طراحی سایت

نظرات (0)

تا کنون نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟