قدم به قدم مراحل طراحی سایت

قدم به قدم طراحی سایتمانند هر کار دیگری قبل از شروع به کار طراحی سایت بایستی قبل از شروع به کار مراحل گوناگونی را طی کنید.

در ادامه قصد داریم مراحل طراحی سایت را با هم مرور کنیم. در روند طراحی سایت حتما بایستی مراحل زیر را طی کنید تا وب سایتی منظم و دقیق داشته باشید.

در اولین قدم تمامی ایده ها و افکار خود را بر روی کاغذ منتقل کنید. قطعا این کار شما را از دوباره کاری و بروز مشکلات در هنگام اجرای کار تا حدامکان دور نگاه میدارد. سعی کنید تا چهار چوب کلی کار را برای خود ترسیم نمایید. در این چهارچوب محل قرارگیری منوها و کلیدهای اصلی سایت را در نظر بگیرید و دقت کنید تا برای عناصر اصلی سایت مکان مناسبی را در نظر بگیرید که تمامی کاربران از کم تجربه تا حرفه ای به راحتی به منوهای سایت شما دسترسی داشته باشند. برخی از طراحان حرفه ای که دید بیشتری نسبت به کار دارند حتی صفحات فرعی سایت را نیز در طراحی اولیه در نظر میگیرند.

پس از طراحی اولیه نوبت آن است تا طرحی را که بر روی کاغذ پیاده کردید بر روی نرم افزارهای گرافیکی مانند فوتوشاپ پیاده کنید. در این مرحله میتوانید نمایی دقیق تر از کار داشته باشید و با استفاده از ابزارهای نرم افزار فوتوشاپ جلوه و نمای بیشتری به طرح اولیه سایت بدهید.

یکی دیگر از مهمترین مراحل در طراحی وب سایت انتخاب نوع فونت مناسب برای سایت است. سعی کنید با توجه به نوع کار و زمینه فعالیت وب سایت فونت های مناسبی را برای سایت انتخاب کنید. دقت کنید در کل بدنه وب سایت نهایتا از دو و یا حداکثر سه نوع فونت استفاده کنید و در کنار نوع فونت سایز مناسبی را نیز برای استفاده در وب سایت در نظر بگیرید.

انتخاب تم رنگی مناسب برای وب سایت نقش بسیار مهمی در زیبایی بصری و زیبایی وب سایت شما دارد. ممکن است سایت شما از اسکلت و عناصر بسیار خوبی بهره ببرد اما در صورتی که رنگ بندی سایت شما مناسب نباشد کل زحمات قبلی شما به هدر خواهد رفت.

در هنگام انتخاب رنگ بایستی رنگ عناصر اصلی سایت مانند بدنه ، پس زمینه و رنگ فونت ها را نیز در بخش های مختلف سایت در نظر بگیرید.

همیشه به جزئیات توجه ویژه داشته باشید. سعی کنید سایت را با دقت مرور کنید و از عدم وجود مشکلات احتمالی در جمله بندی ، بخش های اصلی مانند منو و سایر عناصر ساختاری سایت اطمینان حاصل کنید. بهتر است در این مرحله از همکاران خود نیز کمک بگیرید زیرا ممکن است مسئله ای در ظاهر توجه شما را جلب نکند اما همان مورد از نظر شخص دیگری اشتباهی واضح و بزرگ باشد.

اگر در سایت خود از هر نوع فایل تصویری و یا مدیا استفاده میکنید دقت داشته باشید که پلیر مناسبی را انتخاب کنید تا در تمامی مرورگرها و ابزار گوناگون به درستی عمل کند. کاربران را به سایت های ثالث برای پخش فایل مورد نظر هدایت نکنید و سعی کنید از استانداردهای موجود در وب استفاده کنید. همیشه به حجم فایل های تصویری دقت ویژه داشته باشید چون حجم بالای فایل ها همیشه کاربران را از تماشای ویدئو شما منصرف خواهد کرد.

در انتخاب تصاویر برای سایت همیشه دقت فراوانی به خرج دهید. در صورتی که عکس مناسبی ندارید بهتر است از خیر عکس بگذرید زیرا استفاده از عکس های با کیفیت بد و یا نامربوط بیشتر از آنکه برای شما منفعت داشته باشد ، کاربران را از ادامه کار و جستجو در سایت شما منصرف میکند. همیشه قبل از استفاده از تصاویر در نرم افزارهای گرافیکی نسبت به کم کردن حجم تصاویر سایت اقدام کنید.

استفاده از تصاویر برای منوهای اصلی سایت یک اشتباه بزرگ به شمار میرود چون اگر به هر علت فایل های تصویری در مرورگر کاربر لود نشوند در واقع منوهای سایت شما برای کاربر نمایش داده نمیشود و این یک مانع بزرگ برای مرور سایت شما توسط کاربر خواهد بود.

این روزها استفاده از ابزاری مانند موبایل و یا تبلت میان کاربران بسیار همه گیر شده است. همیشه در طراحی سایت خود این دسته از کاربران را نیز در نظر داشته باشید و سایت خود را به گونه ای طراحی کنید که بدون مشکل و یا به هم ریختگی در موبایل و یا تبلت نیز نمایش داده شود. این روزها استفاده از قالب های Responsive بسیار همه گیر شده و بهتر است تا قالب سایت شما هم بدین گونه طراحی شده باشد تا بدون هیچ مشکلی در تمامی تجهیزات و حالات نمایش متفاوت نمایش داده شود.

استفاده از ایده های نو همیشه عالی است اما دقت داشته باشید در طراحی سایت اصولی وجود دارند که تقریبا در تمامی سایت ها به همان شکل استفاده میشوند و اگر ایده شما بسیار از استانداردهای ظاهری وب سایت های رایج فاصله داشته باشد قطعا کاربر خود را با مشکلات جدی روبرو خواهید کرد و مرور صفحات سایت را برای کاربر مشکل خواهید کرد و این بدترین نوع طراحی سایت است!! نوآوری را با اصول طراحی وب سازگار کنید.

 

برچسب ها: مقالات عمومی طراحی سایت

نظرات (0)

تا کنون نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟