کد QR چیست و روش ساخت آن چگونه است

ساخت QR Codeدر سال های اخیر حتما گاهی در مجلات و یا حتی برخی فروشگاه ها به کدهایی مربع شکل برخوردید که ظاهری عجیب دارند. در واقع این کدها یک مربع پر از مربع های کوچک و بزرگ با ترتیب نامنظم هستند که در یک کادر دور هم قرار گرفته اند. اصطلاحا به این نوع کد QR گفته میشود و جالب اینجاست که این نوع کد در حدود 14 سال عمر دارد اما در این اواخر همه گیر شده است.

یکی از دلایل بکارگیری گسترده کدهای QR امکان اسکن و تشخیص این نوع کد توسط گوشی های موبایل هوشمند امروزی است.

شما در قالب یک کد QR میتوانید حتی کدی بزرگ را بگنجانید و در مصارف گوناگون از آن استفاده کنید. این روزها این کدها در هر مکانی دیده میشوند و کاربران نیز قادرند با استفاده از گوشی های همراه خود اطلاعات جالبی را از طریق این کدها درباره مالک کد دریافت کنند. معمولا اکثر شرکت ها و تولیدکنندگان با استفاده از QR Code اطلاعاتی درباره روش های تماس ، آدرس وب سایت و یا ایمیل خود را در اختیار دیگران قرار میدهند. در واقع کاربران تنها با یک بار اسکن کد QR توسط گوشی هوشمند خودشان تمامی این اطلاعات را در گوشی خود خواهند داشت.

یکی از تفاوت های اصلی کدهای QR با بارکدهای قدیمی این است که QR در دو حالت افقی و عمودی اسکن میشود و بنابراین به مراتب اطلاعات بیشتری را میتواند در خود جای دهد. جالب اینجاست که سایت ویکی پدیا نیز به تازگی برخی مقالات خود در در شکل کد QR ارائه کرده است و شما به راحتی میتوانید با اسکن این کد و ذخیره آن در گوشی همراه خود میتوانند تمامی مقاله را بر روی گوشی همراه خود مطالعه کنند.


این روزها وب سایت های زیادی در زمینه تولید کدهای QR فعال هستند که آدرس برخی از آنها در ادامه موجود است:

qrcode.kaywa.com

qrstuff.com

the-qrcode-generator.com

دقت داشته باشید هر چه قدر اطلاعاتی که شما در کد QR قرار میدهید بیشتر باشند اسکن کردن کد نیز توسط موبایل ها سخت تر میشود. در عین حال سعی کنید کدهای QR خود را در سایزهای بزرگ و مناسب منتشر کنید تا اسکن آنها نیز آسان تر باشد.

در استفاده از کدهای QR نیز همیشه دقت کنید زیرا برخی سایت های مخرب نیز با ارائه کدهای QR جعلی شما را به وب سایت خود راهنمایی میکنند و سپس ممکن است خطرات امنیتی زیادی را متوجه سایت شما کنند. از اینرو نرم افزارهای تشخیص QR کدهای مخرب نیز در بازار موجود هستند که شما را از وجود خطرات احتمالی در اسکن کدهای QR مطلع میکنند.

 

 

برچسب ها: مقالات عمومی طراحی سایت

نظرات (0)

تا کنون نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟