طراحی قالب وب سایت مناسب برای نمایش در موبایل و تبلت

قالب وب مناسب موبایلآمار ارائه شده در سالهای اخیر روند رو به رشد کاربران موبایل در زمینه مرور صفحات وب را گزارش میکنند و این مسئله مهم را برای طراحان وب سایت و مدیران سایت ها پر اهمیت تر میکند که حتما وب سایتی مناسب با نمایش صحیح در نسخه موبایل طراحی کنند.

همیشه دقت داشته باشید که کاربران موبایل معمولا در فاصله زمانی که وقت آزاد دارند به وبگردی میپردازند و حوصله چندانی برای دقت بر روی منوهای پیچیده و تو در تو ندارند. پس همیشه نسخه موبایل وب سایت را به ساده ترین شکل طراحی کنید و از نمایش برخی عناصر غیر ضروری در نسخه موبایل وب سایت خود پرهیز کنید. البته دقت داشته باشید که ساختار کلی سایت شما باید در هر دو نسخه عادی و موبایل از روشی واحد پیروی کند زیرا ممکن است بازدید کننده وب سایت شما بعدا سایت شما را با کامپیوتر بازبینی نماید و با توجه به ذهنیت قبلی مشاهده نسخه موبایل این کار را انجام میدهد و در صورتی که تفاوت زیادی بین دو نسخه وجود داشته باشد ممکن است بررسی مجدد منوها و اطلاعات سایت برای او کار چندان آسانی نباشد و از سایت شما خارج شود.


از آنجا که کاربران موبایل های هوشمند امروزی با اپلیکیشن های متفاوت سر و کار دارند و در تمامی اپلیکیشن ها از تصاویر و دکمه های گرافیکی به جای منو های ساده استفاده میشود پس بهتر است برخی از منوهای سایت را به صورت دکمه گرافیکی برای حالت موبایل در نظر بگیرید تا بیشتر توجه بازدیدکنندگان را جلب نماید. در استفاده از تصاویر گرافیکی به جای منوها زیاده روی نکنید چون باعث کند شدن وب سایت شما خواهد شد. در عین حال آیکون ها را تا حد امکان قابل درک و مطابق عرف انتخاب کنید تا کاربران سایت گیج نشوند.
این روزها وب سایت های فراوانی در زمینه ارائه آمار تعداد بازدیدکنندگان وب سایت به مدیران سایت ها یاری میرسانند.

برخی از این سرویس ها امکان مشاهده نوع وسیله و مرورگر شخص بازدید کننده را نیز به شما میدهد. به آمار نوع وسایل توجه ویژه ای داشته باشید و در صورتی که مثلا بازدیدکنندگان سیستم iOS در زمان کوتاهی سایت شما را ترک میکنند ، سعی کنید تا با انواع تجهیزات سیستم iOS وب سایت خود را بررسی نمایید تا از صحت نمایش صفحات و اطلاعات وب سایت خود بر روی سیستم مورد نظر اطمینان حاصل نمایید.


همیشه مهمترین بخش هر وب سایت منوهای اصلی سایت هستند. سعی کنید منوهای اصلی سایت را به صورت شناور در نسخه موبایل طراحی کنید تا کاربران به راحتی به تمامی منوها دسترسی داشته باشند. دقت داشته باشید که کاربران موبایل از اسکرول کردن صفحات سایت دل خوشی ندارند پس اگر منوهای اصلی شما در بالای سایت قرار گرفته باشد بدین معنی است که بازدید کننده باید هر بار برای تغییر صفحه کل صفحه را به سمت بالا اسکرول کند تا بتواند به منوی اصلی برای مشاهده صفحه دیگری از سایت دسترسی داشته باشد و مطمئن باشید که اکثر بازدیدکنندگان این کار را انجام نخواهند داد و از سایت شما خارج میشوند.


دقت داشته باشید که تایپ همیشه برای کاربران موبایل کار نسبتا سختی میباشد و تمایل چندانی به این کار ندارند پس همیشه سعی کنید تا حد امکان نیاز به تایپ را در نسخه موبایل وب سایت خود کم کنید.

 

برچسب ها: مقالات عمومی طراحی سایت

نظرات (0)

تا کنون نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟