روش ایجاد منو و زیر منو چند وجهی سایت

ایجاد منو در وب سایت به روش چند وجهی به بازدیدکنندگان وب سایت کمک میکند تا بهتر و با سرعت بیشتری مطالب وب سایت را مرور کنند.روش ایجاد منو در سایت

بسیاری از ما در دوران کودکی با اسباب بازی لگو آشنا شدیم و تجربه بازی با آن را داریم. در واقع در بازی لگو با استفاده از قطعات مختلفی که در کنار هم قرار میگریند مانند تکه های آجر این امکان وجود دارد تا اشکال و یا ساختمان های گوناگونی بسازیم اما نکته جالب اینجاست که هر کس میتواند با خلاقیت خود به شکلی متفاوت به نتیجه دلخواه و شکل مورد نظر خود برسد.

در ایجاد منوها برای وب سایت هم بایستی مانند بازی لگو فکر کرد. شما باید به صورتی عناصر را در کنار هم قرار دهید تا کاربران و بازدیدکنندگان سایت شما به راحتی و با سریعترین روش به اطلاعات مورد نظر دسترسی داشته باشند اما دقت داشته باشید طرز فکر و منطق هر شخص با شخص دیگری متفاوت است و ممکن است عکس العمل هر شخص در برابر منو سایت شما به شیوه ای متفاوت باشد پس همیشه بهتر است افراد را در پایین ترین سطح تجربه در اینترنت و آماتور در نظر بگیرید تا در وب سایت شما به راحتی اطلاعات و صفحات دلخواه خود را پیدا کنند.

در ایجاد منوهای وب سایت مهمترین مسئله ارزش یابی است. در واقع شما باید مهمترین صفحات را همیشه در سطح قرار دهید و سپس عناصر زیر شاخه و یا کم اهمیت تر را در نظر داشته باشید. به عنوان مثال صفحه تماس که شامل اطلاعات تماس شما مانند شماره تلفن و یا ایمیل شماست باید کاملا در دید باشد اما ممکن است صفحه ای مانند قوانین استفاده از وب سایت بازدید و توجه کمتری را نیاز داشته باشد و میتوانید این منو را در پایین صفحه و به شکل کم رنگ تری قرار دهید.

بسته به نوع وب سایت شما اطلاعات سایت نیز کاملا متفاوت است اما مسلما برخی اطلاعات در تمامی وب سایت ها وجود دارند. مانند درباره ما ، خدمات ، محصولات و یا تماس با ما. با توجه به این مسئله بیشتر کاربران هم از نظر بصری به دیدن این عناوین در منوهای اصلی سایت عادت کردند و بهتر است شما هم این منوها را در وب سایت خود در بخش منوها اصلی داشته باشید. دقت داشته باشید که سنت شکنی در نوع منوهای وب سایت ممکن است باعث سردرگمی بازدیدکنندگان سایت شما شود.

در وب سایت هایی که محصولات و یا خدمات متنوعی دارند روند ایجاد منوها کمی سخت تر میشود. در این نوع وب سایت ها بهتر است در کنار سمت راست و یا چپ وب سایت منویی به شکل عمودی قرار گیرد و محصولات در این منو به صورت عمودی و با امکان باز شدن زیر منو به صورت کرکره ای و یا رفتن به مراحل نمایش جزئیات بیشتر در صفحات بعدی به کار برده شود. به عنوان مثال وب سایت فروش کامپیوتر را در نظر بگیرید. بهتر است کاربر در صفحه کامپیوتر به بخش های مختلفی همچون نوت باک ، دسک تاپ و یا لپ تاپ دسترسی داشته باشد و سپس در صفحات بعدی قادر به انتخاب نوع هارددیسک ، نوع نمایشگر ، نوع کیس و یا مانیتور باشد.

در واقع در این روش فیلتر اطلاعات به صورت قدم به قدم صورت میگیرد. با این روش کاربران به راحتی قادر به مشاهده اطلاعات هستند و در عین حال از جستجوی پر دردسر در سایت خلاص میشوند. حتی در برخی از این صفحات امکان ترکیب هر یک از ارزش ها را به کاربر سایت میدهد. همیشه دقت داشته باشید که نوع ناوبری سایت شما به گونه ای باشد که کاربران را از ادامه مرور صفحات سایت منصرف و یا خسته نکند پس سعی کنید اطلاعات را با ساده ترین و در عین حال کم دردسرترین روش به سمت صفحات هدایت کنید. برای رسیدن به این منظور بهتر است شناخت مناسبی از مخاطبین سایت خود داشته باشد. سعی کنید تا با برخی مخاطبین سایت خود ارتباط برقرار کنید و نظر آنها را در مورد سایت خود جویا شوید. سعی کنید تا نقاط ضعف و قدرت را در سیستم ناوبری و نوع نمایش منوها در سایت شناسایی کرده و در جهت رفع مشکلات اقدام کنید.

به وب سایت های مشابه سر بزنید و نوع نمایش اطلاعات را بررسی کنید. نوع فیلتر شدن اطلاعات در مراحل مختلف مرور سایت بسیار مهم است. به عنوان مثال جستجو پنجره ای روش بسیار موثری در دسترسی بهتر به اطلاعات است. یکی از بهترین مثال ها در مورد این روش جستجو وب سایت ebay است. این وب سایت با روشی بسیار موثر و جالب این امکان را به کاربر میدهد تا در یک پنجره به راحتی تنها در یک مرحله تمامی نیازهای خود را انتخاب کند و سپس نتایج جستجو را مشاهده کند.

 

 

برچسب ها: مقالات عمومی طراحی سایت

نظرات (0)

تا کنون نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟