سیستم جستجو جدید گوگل

گوگل به عنوان مهمترین موتور جستجوگر اینترنتی هم اکنون برای تمامی کاربران وب قابل قبول و شناخته شده است و هر از گاهی امکانات جدیدی را نیز برای کاربران خود ارائه میکند که یکی از آخرین موارد سیستم ماشین پاسخ و یا Knowledge Graph است.

احتمالا متوجه باکس جدیدی در صقحه اول نمایش نتایج درباره برخی جتجوها شدید. این پنجره نمایش اطلاعات در واقع همان سیستم جدید Knowledge Graph است که برای اولین بار در سال 2012 در ایالات متحده فعال شد و پس از مدتی برای کاربران تمامی کشورها فعال شده است. هدف اصلی از راه اندازی این سیستم بی نیاز کردن کاربران از مراجعه به وب سایت ها و لینک های متفاوت برای کسب اطلاعات مثلا درباره یک فیلم یا یک شخصیت معروف است. برای درک بهتر این موضوع کافی است به عنوان مثال عبارت "علی دایی" را در فیلد جستجوی گوگل وارد نمایید.

علاوه بر وب سایت هایی که توسط گوگل در مورد این کلمه کلیدی نمایش داده میشوند ، مانند عکس زیر مشاهده میکنید که یک باکس نیز در سمت راست نتایج اطلاعاتی درباره واژه مورد نظر به شما ارائه میکند. حال اگر شما مثلا میخواستید بدانید که سن علی دایی چقدر است میتوانید به راحتی و در کوتاه ترین زمان به پاسخ دسترسی پیدا کنید بدون آنکه لازم باشد وب سایت های گوناگونی را برای پاسخ خود مرور کنید و وقت زیادی را برای این منظور صرف کنید.

سیستم Knowledge Graph Google

 

اما سئوال اصلی این است که این ویژگی برای تمامی پاسخ ها و نتایج جستجو در دسترس است؟ پاسخ منفی است. برخی از واژه ها هنوز در این بانک اطلاعاتی طبقه بندی نشدند و برخی واژه ها هم به علت تشابه با دیگر واژه ها ممکن است به اشتباه برای شما به نمایش درآیند. اما این تازه آغاز راه است و مسلما گوگل در آینده این نواقص جزیی را رفع خواهد کرد.

اما یکی از موارد جالب در این سیستم معرفی موارد مشابه و یا مرتبط به موضوع مورد جستجو توسط گوگل است. بدین ترتیب شما پس از نمایش این پنجره به منابع و اطلاعات دیگری نیز در مورد واژه مورد نظر دسترسی خواهید داشت که برخی مواقع خیلی به شما کمک میکنند.

اما چرا گوگل همچنین کاری کرده است؟ هدف گوگل از راه اندازی این سرویس چیست؟

بسیاری از وب مسترها و مالکین وب سایت ها میدانند که برای یک وب سایت میزان زمانی که هر کاربر در سایت به گشت و گذار مشغول است از اهمیت زیادی برخوردار است و گوگل هم از این قاعده جدا نیست. با ایم کار کاربران به اطلاعات مورد نیاز خود در خود سایت گوگل دسترسی پیدا میکنند و از کلیک کردن بر روی لینک سایت های دیگر برای مشاهده نتایج چشم پوشی میکنند. حالا کاربر در سایت گوگل میماند و این یعنی موفقیت بیشتر برای گوگل.

به هر حال این تازه آغاز راه است اما احتمالا در آینده نزدیک شاهد افت تعداد بازدیدکنندگان برخی از سایت های دایرکتوری اطلاعات مانند Wikipedia خواهیم بود. البته مسلما گوگل هم برای نمایش این اطلاعات نیاز به منابع اطلاعاتی قوی و دقیق دارد و مجبور به پرداخت هزینه کپی رایت برای استفاده و دسترسی به اطلاعات وب سایت های مرتبط و منبع خواهد بود. حال باید منتظر بود تا آینده این سیستم جدید را شاهد باشیم.

 

برچسب ها: سئو گوگل, مقالات عمومی طراحی سایت

نظرات (0)

تا کنون نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟