یازده نکته مهم در طراحی وب سایت

نکات مهم طراحی سایتدر طراحی وب سایت مناسب بایستی جزئیات فراوانی را در نظر بگیرید.

در این میان برخی از عناصر در طراحی وب سایت مهم تر و برخی کم اهمیت تر هستند.


مورد اول . طراحی ظاهری مناسب برای وب سایت
اکثر کاربران پس از ورود به یک وب سایت در اولین نگاه ظاهر سایت را خواهند دید ، بنابراین طراحی ظاهری سایت بسیار مهم است و این مسئله درباره تمامی وب سایت ها یکسان است چه آن سایت یک فروشگاه الکترونیک باشد و یا یک انجمن گفتگو. طراحی سایت بایستی ساده و تمیز باشد و از هر نوع شلوغی بیش از حد و استفاده از فایل های فلش و تصاویر متحرک فراوان اجتناب کنید.
پس فراموش نکنید که طراحی سایت بایستی چشم نواز و در عین حال مناسب با زمینه فعالیت سایت باشد.


مورد دوم . رابط کاربری خوب و مناسب
رابط کاربری وب سایت و نوع چیدمان کلیدها و دسترسی به اطلاعات سایت بایستی ساده ، قابل درک و در عین حال روشن باشد. شناخت کافی از مخاطبین سایت به شما کمک میکند در زمینه نوع چیدمان اطلاعات و لینک های اصلی سایت تصمیم درستی بگیرید. شما بایستی بدانید که اکثر بازدیدکنندگان سایت شما افراد آشنا با تکنولوژی و دنیای اینترنت هستند و یا افرادی بی سواد از نظر تکنولوژی!!
معمولا استفاده از تصاویر برای پر رنگ کردن لینک ها و مطالب مهم در سایت ایده خوبی به نظر میرسد اما دقت کنید که بیش از حد از تصاویر در سایت استفاده نکنید. دقت کنید که چیدمان مناسب اطلاعات در سایت میتواند یک بازدیدکننده از سایت را به یک مشتری تبدیل کند.


مورد سوم . تکرار تمامی لینک های بالا در قسمت ناوبری پایین سایت
اگر کلیدهای قسمت بالای سایت با استفاده از فلش و یا تصاویر گرافیکی ساخته شده اند ، بهتر است لینک های بالا در قسمت پایین سایت نیز به صورت تکراری و به صورت ساده متنی مجددا تکرار شوند. این کار به کاربران سایت شما کمک میکند تا از هر دو قسمت بالا و پایین سایت به اطلاعات سایت دسترسی داشته باشند. در طراحی سایت خود همواره استفاده از منوی متنی پایین صفحه را به یاد داشته باشید.


مورد چهارم . در طراحی صفحات وب سایت از مطالب مرتبط و کافی استفاده نمایید
میتوان بدون شک محتوا مناسب را یکی از بزرگترین مسائل در موفقیت یک سایت دانست. در طراحی صفحات وب سایت سعی کنید تا حد امکان از متن های مرتبط با زمینه فعالیت سایت استفاده کنید. فراموش نکنید یک سایت خالی از اطلاعات نمیتواند کاربران را در سایت نگاه دارد.
همان طور که اشاره شد سعی کنید تا همواره از مطالب مفید و مرتبط با وب سایت استفاده نمایید. این مطالب میتوانند توضیحات درباره شرکت شما ، محصولات و یا خدمات شما و یا حتی مقالات آموزنده و آموزشی باشد.


مورد پنجم . استفاده مناسب از عبارت "ادامه مطلب"
کاربران اینترنتی دو دسته هستند. عده ای بسیار کم حوصله و عده ای کنجکاو و به دنبال جزئیات. حال در طراحی وب سایت خود چگونه ابتکار عمل را برای جذب هر دو دسته مخاطبین انجام دهیم؟
یکی از مناسب ترین راه کارها استفاده از سیستم "ادامه مطلب" در محتوا و صفحات وب سایت است. شما میتوانید خلاصه ای از هر مطلب را بر روی صفحات اصلی وب سایت مطرح کنید تا در معرض دید تمامی بازدیدکنندگان سایت قرار گیرد. حال اگر کاربری کنجکاو و علاقمند به جزئیات بیشتر نیز به سایت شما سری بزند میتواند بر روی عبارت "ادامه مطلب" کلیک کند و جزئیات بیشتر را در صفحه بعدی مشاهده نماید.


مورد ششم . بخش تماس با ما
بخش تماس با ما در هر وب سایت در واقع پل ارتباطی بازدیدکنندگان سایت با شماست. سعی کنید در بخش تماس با طراحی یک فرم اطلاعات مختلفی مانند آدرس ایمیل ، نام شخص ، شماره تلفن را از جانب اشخاص داشته باشید. در صورت دریافت درخواست و یا سئوال از جانب بازدیدکنندگان سایت سعی کنید تا پاسخی سریع و روشن به آنها ارائه کنید. دقت کنید که اکثر کاربران دوست دارند پاسخ خود را مختصر و مفید دریافت کنند.


مورد هفتم . وجود بخش جستجو در سایت
در صورتی که سایت شما یک سایت بزرگ و پر از اطلاعات است ، حتما از بخش جستجو در سایت استفاده کنید. معمولا کاربران ترجیح میدهند موارد مورد نظر خود را در سایت جستجو کنند تا سریع تر به نتیجه دلخواه خود برسند. در عین حال شما میتوانید با بررسی کلمات جستجو شده از جانب بازدیدکنندگان سایت متوجه شوید که علاقه بیشتر بازدیدگنندگان چه مواردی هستند و اطلاعات سایت خود را در آن موارد تقویت کنید.


مورد هشتم . ثبت نام و عضویت در سایت
سعی کنید تا برخی از امکانات و بخش های سایت را تنها در دسترس اعضای سایت قرار دهید. احتیاجی نیست که عضویت سایت بر اساس دریافت وجه باشد بلکه منظور از این کار به دست آوردن ایمیل و اطلاعات تماس کاربران سایت است. با این روش شما قادر به ارسال اخبار و تازه های سایت خود به مشترکین سایت هستید.


مورد نهم . نقشه سایت
نقشه وب سایت برای موتورهای جستجوگر بسیار مهم است. همچنین نقشه سایت میتواند به بازدیدکنندگان سایت کمک کند تا به مطالب مورد نیاز خود دسترسی آسان تر و بهتری داشته باشند. دقت کنید بهتر است در طراحی وب سایت ، نقشه سایت همیشه در منوهای پایین (فوتر) در نظر گرفته شود.


مورد دهم . سازگاری با تمامی مرورگرهای وب
یکی از مسائل مهم در طراحی وب سایت در نظر گرفتن هماهنگی کامل صفحات سایت با تمامی مرورگرهای رایج یا در واقع نمایش صحیح محتویات صفحات سایت در تمامی مرورگرها است. برای این که به اهمیت این مسئله بیشتر پی ببرید یک مثال عنوان میکنیم. فرض کنید سایت شما در مرورگر اینترنت اکسپلورر به درستی نمایش داده شود اما در مرورگر فایرفاکس نوشته ها به هم ریخته نمایش داده شود. حتی اگر شما در ابتدای ورود به سایت تذکری مبنی بر نمایش صحیح و مناسب در اینترنت اکسپلورر را عنوان کنید ، اما نمیتوانید توقع داشته باشید کسی که از مرورگر فایرفاکس استفاده میکند تنها به خاطر مشاهده صحیح سایت شما نسبت به تغییر مرورگر محبوب خود اقدام کند‍!


مورد یازدهم . تصاویر وب سایت بهینه شده
در هنگام طراحی وب سایت بایستی در انتخاب تصاویر با سایز و حجم مناسب دقت کنید. در صورتی که تصاویر شما بسیار حجیم باشند ، زمان زیادی بابت لود شدن صفحه سپری میشود و این مسئله باب میل کاربران اینترنت نیست. از طرفی در صورتی که تصاویر استفاده شده در سایت کیفیت مناسب نداشته باشند نیز تاثیر منفی خواهد داشت. بهترین حجم تصاویر برای سایت ، تصاویری با حجم حدود 50 کیلوبایت است. بهترین فرمت نیز برای استفاده در وب سایت JPG و یا GIF است.

 

برچسب ها: مقالات عمومی طراحی سایت

نظرات (0)

تا کنون نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟