ویژگی ها و آینده زبان HTML 5

ویژگی HTML5در گزارش جدیدی که توسط آی.بی.ام منتشر شده است مشخص شده است که آمار مصرف کاربران از یک وسیله همراه برای مرور اینترنت به طور میانگین 24 درصد افزایش یافته است. در عین حال معمولا کاربران از مرور وب سایت هایی که با نسخه مرورگر موبایل آنها سازگاری ندارد سریع منصرف میشوند. این روزها اپ های مختلفی برای اندروید و یا اپل ساخته میشوند و طرفداران زیادی هم دارند اما ساخت اپ احتیاج به تخصص و هزینه بالایی دارد که معمولا از عهده بسیاری خارج است.

حال اگر بخواهید فعالیت خود را در قالب یک وب سایت قابل نمایش صحیح و مناسب برای کاربران موبایل به همراه صدا و انیمیشن های مناسب ارائه دهید بهترین راه کار برای شما استفاده از HTML 5 است که در واقع آخرین نسخه از استاندارد کدنویسی HTML است.

HTML 5 چندین خصوصیت جدید دارد که برای اکثر طراحان وب جالب توجه است.

در این زبان شما کافیست یک بار کد قالب و فرمت ها را بنویسید و لازم نیست برای نمایش صحیح در هر یک از تجهیزات مجددا کدنویسی کنید.

در عین حال HTML5 به صورت استاندارد از ویدئو و صدا پشتیبانی میکند و نیازی به کدنویسی اضافی برای این مسائل ندارید. همچنین با استفاده از یک Canvas میتوانید انواع نمودار ، انیمیشن ، عکس و یا طرح های گرافیکی را به وب سایت خود اضافه کنید و لزومی به استفاده از کدهای سنگین فلش و یا جاوا اسکریپت ندارید. به همین دلیل بازدیدکنندگان سایت شما اجباری برای نصب پلاگین های مربوط به فلش و یا جاوا را نیز ندارند و به راحتی انیمیشن های شما بر روی هر دستگاهی دیده میشوند.

همچنین در HTML5 امکاناتی برای ایجاد اپ های موبایل نیز وجود دارد که بسیار قدرتمند عمل میکنند و این مسئله باعث شده که بسیاری از امکانات موجود در وب سایت توسط موبایل و سیستم لمسی قابل استفاده باشند.

البته تا اوایل سال 2013 هنوز بسیاری از مرورگرها هنوز با HTML 5 سازگاری کامل ندارند و ممکن است از تمامی امکانات آن بهره نگیرند. به عنوان مثال IE 10 هنوز هم کاملا با HTML 5 سازگار نیست. در عین حال به دلیل تازگی HTML 5 ممکن است هنوز باگ های ریزی وجود داشته باشد و سازگاری با برخی سخت افزارها و مرورگرهای قدیمی نیز مشکل به نظر میرسند.

منطقی ترین راه این است که سعی کنید تا از برخی امکانات موجود در HTML 5 استفاده کنید و وب سایت خود را به گونه ای طراحی کنید تا سازگاری بیشتری با HTML 5 داشته باشد تا در آینده بیشتر بتوانید وب سایت خود را به استانداردها و امکانات بروز آن نزدیک کنید.

 

برچسب ها: مقالات عمومی طراحی سایت

نظرات (0)

تا کنون نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟