طراحی وب سایت کاربر پسند

وب سایت کاربرپسندهمیشه در طراحی وب سایت بر روی کاربران سایت توجه ویژه داشته باشید.

یکی از اشتباهات رایج طراحان وب سایت این است که سایت را بر اساس نیازها و تفکرات خود میسازند و نه بر اساس نیازهای واقعی کاربران سایت.


به یاد داشته باشید که شما و کاربر یکی نیستید. آنچه شما از وب سایت درک میکنید به عنوان شخصی که شناخت درونی و دقیق تری از وب سایت دارید ، الزاما با درک بازدیدکنندگان وب سایت یکی نیست. وقتی شما وب سایت را بر اساس دانسته ها و سطح حرفه ای فنی و تخصصی خود میسازید کاربران واقعی سایت را در نظر نگرفته اید. شاید کاربران سایت شما افراد عادی باشند که شناخت کافی از ساختار وب را ندارند. حتی ممکن است علایق و سلیقه آنها نیز کاملا با شما متفاوت باشد.


همواره این اصل را به یاد داشته باشید که همه طراح وب سایت نیستند و نباید هم باشند. یک مثال : فرض کنید از کسانی که میخواهند وارد سینما بشوند بخواهیم که همگی کارگردان باشند. به همین شکل شما هم نباید انتظارات زیادی از کاربران سایت داشته باشید. همواره این نکته را به خاطر داشته باشید که کاربران قصد ندارند درک پیچیده ای از وب مانند طراحان وب داشته باشند.


کلید موفقیت یک وب سایت در این است که طراح آن سعی کند تا از دید کاربر به وب سایت نگاه کند.
همواره به یاد داشته باشید که کاربران با هم متفاوت هستند. آنچه ممکن است برای یک کاربر ساده به نظر برسد برای کاربر دیگری ممکن است پیچیده باشد. سایت هایی که کلا برای کاربران ساده طراحی میشوند ممکن است نیازهای کاربران حرفه ای تر را پوشش ندهد. کاربران توانا و حرفه ای تر ممکن است محدودیت ها و نواقصی را در سایت های ساده ببینند. با توجه به این مسئله بهتر است سایت را ساده طراحی کنید اما در عین حال تفاوت ها را نیز در نظر داشته باشید. سعی کنید همه عناصر را در اختیار کاربر قرار ندهید زیرا این مسئله کاربران آماتور را دچار مشکل میکند.


یکی دیگر از مسائل مهم این است که محدودیت های رسانه وب را همیشه بشناسید و در نظر داشته باشید. وب سایت باید در عین سادگی ، کاربر پسند و پر از اطلاعات مفید باشد. اما دقت کنید که کاربران سایت در چه منطقه ای و با چه سرعت اینترنتی به سایت شما دسترسی دارند. آیا آنها محدودیت سرعت دارند یا خیر؟


درست است که نوآوری همیشه خوب است اما برخی تئوری ها و اصول طراحی وب سایت را همیشه مد نظر داشته باشید و هماهنگی آنها را رعایت کنید. به عنوان مثال درست است که تولید کتاب های سه گوش امکان پذیر است اما کتاب های زیادی با این روش تولید نمیشوند!

 

برچسب ها: مقالات عمومی طراحی سایت

نظرات (0)

تا کنون نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال نظر به عنوان مهمان
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟